kpb

Mój Nikifor

tytuł oryginalny: Mój Nikifor

reżyseria: Krzysztof Krauze
aktorzy: Krystyna Feldman, Roman Gancarczyk

czas trwania: 97 min.
produkcja: Polska 2004
premiera: 2004-09-24

(click HERE for English version!)

- FPFF w Gdyni 2004
:
najlepsza pierwszpolanowa rola kobieca - Krystyna Feldman, najlepsze kostiumy i montaż
- Polskie Nagrody Filmowe Orły 2005:
najlepsza główna rola kobieca, najlepsze zdjęcia - Krzysztof Ptak, najlepsza scenografia, dźwięk, montaż 
- MFF w Karlowych Warach 2005:
Kryształowy Globus - najlepszy film
nagroda dla najlepszej aktorki
Wyróżnienie Specjalne "Don Kichot", nagroda FICC
- MFF w Chicago 2005: Złoty Hugo - Grand Prix

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat w reżyserii Krzysztofa Krauzego, twórcy Długu i Placu Zbawiciela

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata.

Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech. W 1960 roku jego losy krzyżują się z Marianem Włosińskim, młodym malarzem. Włosiński początkowo chce pozbyć się natręta, lecz gdy go lepiej poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz. Porzuca malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad Nikiforem. Siedem lat później w warszawskiej "Zachęcie" odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu.

W rolę Nikifora Krynickiego mistrzowsko wcieliła się Krystyna Feldman.

Krzysztof Krauze o Nikiforze: Imię Nikifor pochodzi greckich słów: "nike" i "foros" - "niosący zwycięstwo". Nikifor nie poświęcił nawet pięciu minut na promocję swojej twórczości, a trwale zapisał się w historii światowego malarstwa. Był wolny od świata, po którym my biegamy zatroskani o swoje sprawy. Przyjął postawę, która jest wyzwaniem dla każdego artysty. Claudel napisał: "Nic nie dorówna życiu pokornemu, nieświadomemu, upartemu". To zdanie mogłoby być mottem naszego filmu.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 1: Wielka cisza, Pusty dom - i inne dotknięcia nieznanego, a także w ramach cyklu Polskie kino po angielsku.

Bookmark and Share