kpb

Poczuj Chiny - przegląd filmów chińskich

POCZUJ CHINY - przegląd filmów chińskich
piątek - niedziela, 3-5 września 2010


Dramat Chinka Xiaolu Guo, wyróżniony Złotym Lampartem w Locarno, znajdzie się w programie krakowskiego przeglądu filmów chińskich w Kinie Pod Baranami.

W repertuarze będzie można zobaczyć obrazy takie, jak W górę Jangcy, Chinka, Sfabrykowany obraz oraz Martwa natura.
Każdy z filmów prezentuje w sposób wnikliwy obraz współczesnych Chin. Począwszy od dramatu W górę Jangcy, w którym teraźniejszość zderza się z przeszłością, a bogactwo sąsiaduje z ogromną biedą, skończywszy na wyjątkowym obrazie Chinka, który przez krytyków został nazwany bajką na opak.

Przed seansami będzie można poznać zasady parzenia zielonej herbaty.

Przegląd organizowany jest przez Wyższa Szkołę Europejską oraz Kino Pod Baranami.

Program:

piątek, 3 września
20.00  W GÓRĘ JANGCY | UP THE YANGTZE
reż. Yung Chang, Kanada 2007, 95’

Grand Prix Planete Doc Review 2008 - Nagroda Millennium
Reżyser zabiera nas w podróż po Jangcy, jednej z najdłuższych rzek świata, którą pragnęli ujarzmić wszyscy chińscy przywódcy, z Mao Zedongiem na czele. Wybudowana przed dwoma laty wielka Tama Trzech Przełomów miała przynieść spełnienie tych odwiecznych marzeń i stać się największą dumą narodową, symbolem rosnącej potęgi kraju. Dziś okazuje się jednak, że jej powstanie było nie tylko bardzo kosztowne, lecz także tragiczne w skutkach.

sobota, 4 września 
20.00  CHINKA
| SHE, A CHINESE
reż. Xiaolu Guo, Wielka Brytania/Chiny 2009, 99’

MFF w Locarno 2009: Złoty Lampart
Znudzona życiem w małej wiosce, Mei, postanawia wyruszyć do najbliższego miasta - Chongqing. Jednak okazuje się, że życie tam nie jest wcale lżejsze od tego, które do tej pory prowadziła. Wyrzucona z pracy w fabryce odzieżowej niemal tuż po przyjęciu, dziewczyna zatrudnia się w salonie fryzjerskim. Tam poznaje i zakochuje się w płatnym zabójcy pracującym na zlecenie lokalnej mafii. Pewnego dnia Spikey wraca do domu cały zakrwawiony i umiera u jej stóp. Mei bierze wszystkie pieniądze, które znajduje w domu i wyjeżdża do Londynu...

21.45  SFABRYKOWANY KRAJOBRAZ | MANUFACTURED LANDSCAPES
reż. Jennifer Baichwal, Kanada 2006, 90'

Sfabrykowany krajobraz to zapis pracy artysty - fotografa Edwarda Burtyńskiego. Burtyński jest autorem wielkoformatowych zdjęć, których bohaterami jest wielki przemysł: kamieniołomy, fabryki, kopalnie, składy śmieci, złomowiska. Fotografuje skutki działania człowieka w całej ich potworności. Robi to jednak w sposób "piękny" i "poruszający", co nadaje głębszy sens pytaniom o etykę lub estetykę.

niedziela, 5 września 
20.00  MARTWA NATURA
| SANXIA HAOREN
reż. Zhang Ke Jia, Chiny/Hong Kong 2006, 108’

MFF w Wenecji 2006: Złoty Lew
Miasto Fengjie powoli pogrąża się w wielkim sztucznym jeziorze powstałym na skutek spiętrzenia wód rzeki Jangcy przez tamę Trzech Przełomów. Stary świat pogrąża się w niebycie z wyjątkiem najcenniejszych obiektów ocalonych lub wyszabrowanych przez ludzi, zaś nowa rzeczywistość z dnia na dzień przybiera nowe, obce w tym miejscu formy.

CENY BILETÓW:
14 zł
(normalny)
11 zł (ulgowy)

KARNET (4 filmy): 28 zł
Bookmark and Share

archiwum