kpb

Spotkanie Filozoficzne: Do granic (Przedpremiera!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
DO GRANIC
(reż. Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez)

pokaz przedpremierowy
środa, 5 czerwca 2024, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14400_0.jpg

Hiszpański thriller psychologiczny, w którym liczy się każde drgnięcie powieki i każda kropelka potu. Film Do granic (reż. Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez) będzie punktem wyjścia czerwcowej odsłony cyklu Spotkania Filozoficzne. Po pokazie w środę, 5 czerwca, rozmowę inspirowaną filmem poprowadzi filozofka Anna Piskorska.

Diego i Elena chcą rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Dopilnowali wszelkich formalności, jednak zostają zatrzymani na nowojorskim lotnisku. Prowadzone przez służby migracyjne przesłuchanie stawia pod znakiem zapytania nie tylko powody, dla których chcą zamieszkać w USA, ale także ich relację. Ile tak naprawdę wiedzą o sobie? Ile sekretów wytrzyma ich związek?

Film Do granic stawia niewygodne pytania, mnoży wątpliwości, zasiewa ziarno niepokoju i rozciąga wokół bohaterów misterną sieć podejrzeń. Ten rozegrany w klaustrofobicznej atmosferze film przypomina inne minimalistyczne i bezbłędnie wyreżyserowane tytuły, takie jak Winni czy Locke.

Do granic to wiarygodny, zaplanowany z chirurgiczną precyzją thriller. Oszczędny w środkach, lecz obfity w emocje. W rolach głównych wystąpili znany z serialu Narcos Alberto Ammann oraz Bruna Cusí (Lato 1993).

Po przedpremierowym pokazie filmu Do granic w środę, 5 czerwca, odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska - filmoznawczyni z filozoficznym zapleczem. Absolwentka studiów doktoranckich w ISzA UJ. Autorka kilkunastu autorskich kursów, współpracowała z WZiKS UJ, WSMiP UJ oraz Wydziałem Filozoficznym UJ. Zajmuje się wprowadzaniem pojęć filozoficznych do teorii filmu.

Spotkania Filozoficzne to cykl, który jest okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
DO GRANIC | UPON ENTRY
(Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vasquez) ES 2022, 77’Wenezuelczyk Diego i pochodząca z Barcelony Elena podjęli ważną życiową decyzję. Przeprowadzają się do Stanów Zjednoczonych, by dać nowy impuls nie tylko dla swojego związku, ale i zawodowych karier.

Ameryka jawi im się jako ziemia obiecana. Bohaterowie przeszli już procedurę wizową, spakowali cały swój dobytek i udają się w drogę. Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by lada moment obudzili się w nowej rzeczywistości. Sprawa zaczyna się jednak komplikować, gdy po wejściu do strefy imigracyjnej na nowojorskim lotnisku poproszeni są, by przejść do drugiego pokoju. W ciasnym wnętrzu Diego i Elena poddani zostają kontroli przez funkcjonariuszy granicznych. Rutynowe czynności zamieniają się w wyczerpujące kilkugodzinne przesłuchanie, w trakcie którego bohaterowie muszą zachować zimną krew. Nie będzie to łatwe, zwłaszcza że na jaw zaczynają wychodzić sekrety, jakimi najwyraźniej nie zdążyli się ze sobą podzielić.

Premiera filmu: 14 czerwca 2024

ZWIASTUN:


PATRONAT MEDIALNY:
Magazyn Filozofuj!Bookmark and Share

archiwum