kpb

Mamut Art&Science Festival: pokaz filmu Genesis 2.0

MAMUT ART&SCIENCE FESTIVAL:
pokaz filmu GENESIS 2.0
(reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev)

sobota, 25 maja 2024, godz. 16.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14331_0.jpg

Czy w  Krakowie mieszkały mamuty? Wykopalisko paleontologiczne w Dzielnicy Zwierzyniec sugeruje, że tak! Tę ideę promować będzie pod koniec maja Mamut Art&Science Festival - interdyscyplinarne wydarzenie popularyzatorskie. Częścią imprezy będzie pokaz filmu Genesis 2.0 - dokumentu o poszukiwaczach mamucich kłów - w sobotę, 25 maja.

Mało kto jednak wie, że w krakowskiej Dzielnicy Zwierzyniec znajduje się największe w Europie wykopalisko paleontologiczne dotyczące mamutów! To właśnie wokół tego wykopaliska skupiony jest Mamut Art&Science Festival. W programie tego wydarzenia są koncerty, projekty interdyscyplinarne, spotkania ze specjalistami z dziedziny paleontologii, działania edukacyjne oraz wydarzenia dla dzieci.

Częścią Mamut Art&Science Festival jest również projekcja filmu w Kinie Pod Baranami w sobotę, 25 maja. Porywający dokument Genesis 2.0 (reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev) to opowieść o poszukiwaczach mamucich kłów, którzy przemierzają wyspy Nowej Syberii i nieprzychylne wody Morza Arktycznego by znaleźć szczątki plejstoceńskich kolosów.

Projekcję dokumentu poprzedzi pokaz krótkiego filmu o krakowskich mamutach pt. Spotkanie z Mamutem wyprodukowanego przez TRIFOPARK.

Między godziną 15.00 a 16.00 będzie można spotkać Mamuta na Rynku Głównym.

Pełny program festiwalu dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku

PROGRAM:
sobota, 25 maja 2024
15.00 Spacer z mamutem (Rynek Główny)
16.00 seans w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27)
SPOTKANIE Z MAMUTEM, 8’
film krótkometrażowy o krakowskich mamutach (produkcja: TRIFOPARK)
GENESIS 2.0 | GENESIS 2.0
(Christian Frei, Maxim Arbugaev) CH 2018, 118’

O FILMIE:
GENESIS 2.0 | GENESIS 2.0
(Christian Frei, Maxim Arbugaev) CH 2018, 118’



Millennium Docs Against Gravity 2018: Bydgoszcz ART.DOC Award
MFF Sundance 2018: Najlepsze zdjęcia w dramacie zagranicznym


Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku. Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.

Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.

Film nominowanego do Oscara reżysera (Fotograf wojenny) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.



ORGANIZATORZY
Dzielnica VII Zwierzyniec
Agencja Artystyczna Trifopark
Centrum Młodzieży

PARTNERZY
Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Kino Pod Baranami
Instytut Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk
Kopiec Kościuszki
Muzyczny Kraków
Szkoła Podstawowa im. K. Chodkiewicza w Krakowie
Bookmark and Share

archiwum