kpb

Genesis 2.0

tytuł oryginalny: Genesis 2.0

reżyseria: Christian Frei, Maxim Arbugaev
aktorzy: Maxim Arbugaev, George Church, Christian Frei

czas trwania: 118 min.
produkcja: Szwajcaria 2018
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Mamut Art&Science Festival

Millennium Docs Against Gravity 2018: Bydgoszcz ART.DOC Award
MFF Sundance 2018: Najlepsze zdjęcia w dramacie zagranicznym


Jak co roku na odległych Wyspach Nowosyberyjskich na Oceanie Atlantyckim zespół zapaleńców poszukuje w wiecznej zmarzlinie kłów mamutów. Wśród nich jest łowca kłów Peter Grigorjew oraz jego brat Siemion, pracownik naukowy i dyrektor Muzeum Mamutów w Jakucku na Syberii. W powietrzu czuć gorączkę złota. Cena „białego złota” nigdy nie była tak wysoka, szczególnie na luksusowym chińskim rynku.

Poza tym takie znaleziska są magnesem dla zaawansowanych technologicznie pionierskich genetyków i naukowców, którzy balansują na granicy genetyki i biologii syntetycznej, marząc o przywróceniu do życia wymarłego dawno temu mamuta. Chcą go sklonować z zamrożonego materiału genetycznego z prawie nienaruszonym DNA, który pozyskany został z syberyjskiego lodowca.

Próba wskrzeszenia mamuta jest pierwszym zwiastunem wielkiej rewolucji technologicznej, w wyniku której człowiek stanie się stwórcą, autorem nowego Genesis 2.0. Już dzisiaj, z pomocą chińskiego Narodowego Banku Genów, ludzie Zachodu za 100 000 dolarów są w stanie sklonować swoje zmarłe psy.


Film nominowanego do Oscara reżysera (Fotograf wojenny, 2001) opowiada o tajemnicach ukrytych w naturze, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek. Bada nie tylko granice pomiędzy nauką a mitem lecz również skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad ewolucją. I choć ten obszar badań znajduje się dopiero na wczesnym etapie, to jego efekty mogą za kilka lat zmienić nie do poznania nas samych i świat wokół.

| On the remote New Siberian Islands in the Arctic Ocean, hunters are searching for the tusks of extinct mammoths. There is a gold rush fever in the air. The price for white gold has never been so high. The thawing permafrost not only releases precious ivory. The tusk hunters find a surprisingly well-preserved mammoth carcass. Such finds are magnets for high-tech genetic scientists. They want to bring the extinct woolly mammoth back to life à la "Jurassic Park". Resurrecting the mammoth is a first manifestation of the next great technological revolution. Man becomes Creator. Genesis two point zero. A Film about the secrets and mysteries hidden within nature and the fundamental difference in view of creation and the role of man in it.

Prezentowany w ramach Mamut Art&Science Festival.

Bookmark and Share