kpb

Szamanka - pokaz filmu z taśmy 35mm z prelekcją Piotra Mareckiego

SZAMANKA (reż. Andrzej Żuławski)
pokaz filmu z taśmy 35 mm
z prelekcją Piotra Mareckiego
czwartek, 23 maja 2024, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14324_0.jpg

Najgorsza produkcja w historii polskiego kina czy niezrozumiane arcydzieło, wyprzedzające swoje czasy? Szamanka - głośny film Andrzeja Żuławskiego z 1996 roku - powraca po latach do polskich kin. Ten kontrowersyjny tytuł będzie można zobaczyć u nas w czwartek, 23 maja. Pokaz (z taśmy 35 mm!) poprzedzi prelekcja, którą wygłosi dr hab. Piotr Marecki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szamanka to pierwszy film Andrzeja Żuławskiego zrealizowany w Polsce po kilkunastu latach pracy reżysera we Francji. To z jednej strony odważna i drapieżna wizja kraju po transformacji ustrojowej, z drugiej - bezkompromisowy portret destrukcyjnego związku, śmiały obyczajowo i pełen drastycznych obrazów.

Przez jednych uznawana za niedocenione arcydzieło, przez innych za pretensjonalną grafomanię Szamanka to pierwszy film Andrzeja Żuławskiego do którego reżyser nie napisał scenariusza (jego autorką jest pisarka, Manuela Gretkowska).

Zrobiłem film głęboko zbuntowany, ale nie buntem młodzika, który wlazł na drzewo, żeby sobie powrzeszczeć. Tym trudniejsza będzie Szamanka do przełknięcia - tłumaczył reżyser w 1996 roku w wywiadzie dla miesięcznika Film. Szokujący, ekspresyjny i niezwykle odważny obraz rzeczywiście wywołał oburzenie widzów i krytyki. Zebrał bardzo złe recenzje i na długo zapisał w powszechnej świadomości jako jedna z najgorszych polskich produkcji wszech czasów. Po latach status Szamanki zaczyna się jednak zmieniać, czego najlepszym dowodem jest jej powrót na kinowe ekrany.

W rolach głównych wystąpili: Bogusław Linda - niekwestionowana gwiazda polskiego kina lat 90., który w momencie realizacji filmu był u szczytu swojej kariery oraz zaledwie 20-letnia Iwona Petry, która po Szamance zniknęła ze świata showbiznesu. Autorem nerwowych, rozedrganych zdjęć był Andrzej J. Jaroszewicz, a muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński.

Film Szamanka zostanie wyświetlony z taśmy 35mm w czwartek, 23 maja, o godzinie 20.00. Pokaz poprzedzi prelekcja, którą wygłosi dr hab. Piotr Marecki - znawca polskiego kina i mediów cyfrowych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Film przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych.

Miesiąc później, 25 czerwca, pokażemy inny głośny film Andrzeja Żuławskiego - Trzecia część nocy. Brawurowy debiut reżysera z 1971 roku jest częścią przeglądu Krótka historia polskiego kina prezentowanego do końca roku w polskich kinach studyjnych.

BILETY:
30 zł (normalny)
25 zł (ulgowy)

O FILMIE:
SZAMANKA | SZAMANKA
(Andrzej Żuławski) PL/FR 1996, 112’Michał (Bogusław Linda) wynajmuje mieszkanie młodej kobiecie nazywanej Włoszką (Iwona Petry), z którą połączy go płomienny romans. On zajmuje się antropologią, a dziewczyna rozpoczyna studia na AGH. Mężczyzna i kobieta całkowicie zatracają się w nowym związku, zrywając z dotychczasowym stylem życia.

O PRELEGENCIE:
Piotr Marecki (ur. 1976) – pracuje jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi i polskim kinem. Był profesorem wizytującym na amerykańskich uczelniach (m.in. MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Ha!art. Współautor wywiadów-rzek z twórcami osobnymi polskiego kina: Andrzejem Żuławskim (2008, 2019), Grzegorzem Królikiewiczem (2011), Piotrem Szulkinem (2012), Andrzejem Barańskim (2009). Autor książek drogi Polska przydrożna (2020) oraz Romantika (2021).


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum