kpb

Szamanka

tytuł oryginalny: Szamanka

reżyseria: Andrzej Żuławski
aktorzy: Iwona Petry, Bogusław Linda

czas trwania: 112 min.
produkcja: Polska/Francja 1996
język: polski
in Polish
info: pokaz z taśmy 35mm!

Pierwszy film Andrzeja Żuławskiego zrealizowany w Polsce po kilkunastu latach pracy reżysera we Francji. To z jednej strony odważna i drapieżna wizja kraju po transformacji ustrojowej, z drugiej - bezkompromisowy portret destrukcyjnego związku, śmiały obyczajowo i pełen drastycznych obrazów.

Na krakowskim dworcu Michał żegna się z bratem, który polecił mu zająć się wynajęciem jego mieszkania. Okazja nadarza się szybciej, niż przypuszczał. Podchodzi do niego dziewczyna o pseudonimie Włoszka. Jest studentką AGH i szuka kwatery. W mieszkaniu brata Michał podrywa dziewczynę. Michał i Włoszka kochają się namiętnie, ale bez zobowiązań. Ich drogi rozchodzą się.

Michał jest antropologiem. Wraz ze swoim asystentem i grupą studentów prowadzi wykopaliska. Po długich poszukiwaniach udaje im się wydobyć z bagien znakomicie zachowane zwłoki szamana, żyjącego przed trzema tysiącami lat. Młody profesor jest pochłonięty swoim odkryciem, ale zafascynuje go coś zupełnie innego. Ponowne spotkanie z Włoszką rozpocznie bowiem burzliwy związek...

Film przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych.

Prelekcję przed filmem wygłosi: dr hab. Piotr Marecki.

| A young anthropology student stumbles upon the perfectly preserved body of an ancient shaman in a peat bog. As he explores the shaman's history, his girlfriend begins to exhibit uncanny, almost primal behavior that seems to echo the shaman's existence.


Wcześniej w ramach przeglądu ŻUŁAWSKI FEST.

Bookmark and Share