kpb

Anselm - pokaz filmu w wersji 3D

ANSELM (reż. Wim Wenders)
pokaz filmu w wersji 3D
wtorek, 21 maja 2024, godz. 20.00

Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14262_4.jpg

Prezentowany na festiwalu w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera, Anselm to immersyjny dokument Wima Wendersa, w którym reżyser zaprasza do niezwykłego świata twórcy i jego dzieł. Film - w wersji 3D - będzie można u nas zobaczyć  we wtorek, 21 maja.

Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu widownia wkracza do świata twórcy i jego dzieł. Głównym bohaterem jego najnowszego dokumentu jest Anselm Kiefer - wyjątkowy artysta, który w swojej twórczości szuka tego, co ważne: kamienia filozoficznego, sensu życia i sposobu na życie. Według Anselma, ludzki los toczy się między chaosem a porządkiem. Nie ma jednego bez drugiego. To jakby dwie strony medalu – nie ma awersu bez rewersu.

W filmie Wima Wendersa fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni Kiefera składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Dokument przenosi widzów do francuskiego Barjac - schronienia artysty, jego królestwa, gdzie stawia budowle, wykorzystując gigantyczne hale, ruiny i plenery. Jego projekty wymagają autorskich, innowacyjnych metod. Ciągników, koparek, dźwigów oraz sztabu pracowników. Wszystko jest ogromne, przeskalowane, gargantuiczne.

Reżyser o filmie: Prywatność jest święta. A raczej: nienaruszalna. Za to sztuka, proces tworzenia – tym warto zająć się w filmie, uczynić widocznym dla innych. Ogromna ilość pracy, złożoność odniesień do mitu, historii, alchemii, astronomii, fizyki i filozofii w twórczości Anselma wydawała się początkowo nie do uchwycenia w filmie. Ale w trakcie kręcenia i odwiedzania kolejnych miejsc wyklarowała się całość opowieści. Technologia 3D bardzo pomogła w tym procesie.

W Kinie Pod Baranami film prezentowany w wersji 3D.

BILETY według cennika.

O FILMIE:
ANSELM | ANSELM
(Wim Wenders) DE/IT/FR 2023, 93’



Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

ZWIASTUN:
  



WCZEŚNIEJSZE POKAZY:
sobota-środa, 20-24 kwietnia 2024
Kino Pod Baranami

czwartek-piątek, 9-10 maja 2024, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


PATRON MEDIALNY:



Bookmark and Share

archiwum