kpb

Civil War - pokaz z rozmową

CIVIL WAR (reż. Alex Garland)
pokaz i rozmowa
o współczesnych Stanach Zjednoczonych
oraz pracy fotografa wojennego
wtorek, 16 kwietnia 2024, godz. 19.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_14223_0.jpg

Civil War Alexa Garlanda można od 12 kwietnia oglądać w kinach. We wtorek, 16 kwietnia, zapraszamy na specjalny pokaz tego głośnego filmu, który nie daje o sobie zapomnieć. Po seansie odbędzie się rozmowa, w której udział wezmą dr hab. Radosław Rybkowski - wykładowca Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Maciej Zygmunt - fotograf wojenny.

Film-ostrzeżenie. Uniwersalna opowieść o etyce patrzenia i prawdziwym obliczu wojny. Civil War to z jednej strony wstrząsający film o wojnie domowej rozdzierającej współczesne Stany Zjednoczone, z drugiej kameralny obraz międzypokoleniowych relacji i w końcu filozoficzny traktat na temat fotografii. Civil War - z zapierającym dech finałem rozgrywającym się w samym sercu amerykańskiej stolicy - to najdroższa produkcja w historii kultowej wytwórni A24

Reżyser Alex Garland zabiera widzów w sam środek podzielonej Ameryki, ogarniętej bratobójczym konfliktem. Patrzy na nią oczyma grupy dziennikarzy, którzy przemierzają kolejne stany, obserwując przemoc i zniszczenie. Civil War to film wyraźnie antywojenny, ostrzegający przed zwiększającymi się podziałami i postępującym rozpadem społeczeństwa, nie tylko w Ameryce. To również opowieść o ludziach pracujących na pierwszej linii frontu: dziennikarzach i fotografach, którzy słowami i obrazami relacjonują wojenny horror.

Alex Garland to jeden z najciekawszych reżyserów współczesnego kina. Oprócz takich filmów jak Ex Machina, Anihilacja czy Men, jest również twórcą serialu Devs i autorem scenariusza zombie horroru 28 dni później w reżyserii Danny’ego Boyle’a. W obsadzie filmu Civil War obok Kirsten Dunst (Psie pazury, Na pokuszenie) znaleźli się Cailee Spaeny (Priscilla), Wagner Moura (serial Narcos), Stephen McKinley Henderson (Diuna) i Jesse Plemons (Czas krwawego księżyca).

Po seansie Civil War we wtorek, 16 kwietnia, odbędzie się rozmowa inspirowana filmem. Tematem dyskusji będą m.in. realne podziały we współczesnych Stanach Zjednoczonych oraz realia pracy fotografów wojennych. W rozmowie udział wezmą: dr hab. Radosław Rybkowski - wykładowca Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Maciej Zygmunt - fotograf wojenny. Spotkanie poprowadzi dr Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni i amerykanistka.

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)

O FILMIE:
CIVIL WAR | CIVIL WAR
(Alex Garland) US/GB 2024, 109’


Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko „sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii”. Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem.

ZWIASTUN:


GOŚCIE SPOTKANIA:

dr hab. Radosław Rybkowski, prof. UJ - doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, kierownik Zakładu Kultury Amerykańskiej w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 2016-2020 dyrektor Instytutu. Wielokrotny stypendysta różnych programów Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund; dwukrotny stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (New York University, 2004 i 2009); Visiting Professor w University of Rochester (2005 i 2008); dwukrotnie nagrodzony grantami Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Międzynarodowego Kanady (2010 i 2012; York University). W swoich zainteresowaniach badawczych skupia się na analizowaniu powiązań i wzajemnych wpływów pomiędzy polityką i kulturą; w szczególnym stopniu północnoamerykańską oraz europejską polityką wobec szkolnictwa wyższego. Autor lub współautor licznych raportów dotyczących polskiego szkolnictwa wyższego, zamawianych między innymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju czy Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Autor wielu publikacji dotyczących polityki wobec szkolnictwa wyższego, w tym dwu monografii: Upadek stopni – stopnie upadku. Problemy amerykańskiego szkolnictwa wyższego oraz Ziemią i pieniędzmi. Początki federalnej polityki wobec szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych Ameryki, 1787-1890.

Maciej Zygmunt - fotograf dokumentalny pracujący w warunkach wojennych. Absolwent warsztatów Magnum Photos w Wielkiej Brytanii oraz w International Center of Photography w Nowym Jorku. Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainie w 2022 roku wykonuje zlecenia fotograficzne i filmowe w terenach objętych wojną. Ze swoim aparatem pracował m.in. w Kijowie, Irpieniu, Buczy czy Czernichowie. W ostatnim czasie pracuje w strefach frontowych w obwodach donieckim oraz zaporoskim. Jego materiały trafiają do międzynarodowych mediów (m.in. Getty Images, BBC World News) oraz NGO (Crown Agents, PCK, IFRC czy IOM UN).PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum