kpb

Globus - przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych

GLOBUS (reż. Clara Kleininger-Wanik)
przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych
sobota, 26 sierpnia 2023, godz. 18.15
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13708_2.jpg

Rusza przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych! Od sierpnia do grudnia, w wybranych małopolskich kinach będzie można oglądać produkcje nagrodzone na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Pierwszym tytułem pokazanym w ramach przeglądu będzie rozgrywający się w środowisku rumuńskich cyrkowców dokument Globus Clary Kleininger-Wanik. Film wyświetlimy w sobotę, 26 sierpnia.

Kraków, Bochnia, Sucha Beskidzka i Tarnów - w tych miastach odbędą się pokazy w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych. W programie jest pięć znakomitych produkcji pokazywanych i nagrodzonych na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

To już po raz trzeci dzielimy się z widzami krakowskich i małopolskich kin tym, co wydało się nam najlepsze podczas ostatniej edycji festiwalu. Polscy twórcy nie zamykają oczu na przemiany we współczesnym świecie, przyglądają się ludzkim słabościom, zmaganiom z bólem, towarzyszą poszukiwaniu doskonałości w sztuce i raju na ziemi. W naszym programie dominują reżyserki. To też znak czasu - komentuje dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.

Przegląd zainaugurują seanse wyróżnionego na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym polsko-rumuńskiego dokumentu Globus Clary Kleininger-Wanik. W naszym Kinie film będzie można zobaczyć w sobotę, 26 sierpnia. Globus to historia artystów cyrkowych, którzy próbują odnaleźć się w swoim środowisku po wprowadzeniu nowej ustawy zakazującej występów z udziałem zwierząt.

Kolejne filmy przeglądu (prezentowane do grudnia 2023) to: podwójnie wyróżniony Wiraż Pawła Hejbudzkiego, nagrodzona Złotym Hejnałem Ula Agnieszki Iwańskiej, uhonorowany nagrodą dla najlepszych producentów Radical Move Anieli Gabryel oraz laureat Złotego Lajkonika, film Twarze Agaty Małgorzaty Kozery.

Wszystkie filmy będą pokazane z angielskimi napisami.

Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.


BILETY: 12 zł


FILMY PREZENTOWANE W RAMACH PRZEGLĄDU:
sierpień/wrzesień
GLOBUS | GLOBUS
(Clara Kleininger-Wanik) PL/RO 2022, 76’

wrzesień/październik
WIRAŻ | WIRAŻ
(Paweł Hejbudzki) PL 2022, 78’

październik
ULA | ULA
(Agnieszka Iwańska) PL 2023, 72’

listopad/grudzień
RADICAL MOVE | RADICAL MOVE
(Aniela Gabryel) PL 2023, 77’

grudzień
TWARZE AGATY | TWARZE AGATY
(Małgorzata Kozera) PL 2023, 72’


O FILMIE:
GLOBUS | GLOBUS
(Clara Kleininger-Wanik) PL/RO 2022, 76’Krakowski Festiwal Filmowy 2023: Wyróżnienie Jury dla filmów powyżej 30 minut, Udział w Konkursie Polskim
Festiwal Młodzi i Film 2023: Udział w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych


Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych. W kilka miesięcy ekipa musi się dostosować do nowej wizji artystycznej. Będzie to wymagało nauki akrobacji i zadań, z jakimi do tej pory nie mieli do czynienia. Ambicją nowego opiekuna grupy, który współpracował m.in. ze słynnym Cirque du Soleil, jest stworzenie najwspanialszego widowiska cyrkowego w tej części Europy.

Film prezentowany z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.


ZWIASTUN ORYGINALNY Z NAPISAMI ANGIELSKIMI:


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum