kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Beautiful Beings

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
BEAUTIFUL BEINGS
(reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson)

pokaz z dyskusją
& finał II Turnieju Debat Filmowych
sobota, 20 maja 2023, godz. 11.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13506_0.jpg

W sobotę 20 maja, uczestnicy Spotkania Młodych Amatorów Kina obejrzą nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu w Berlinie dramat Beautiful Beings. Po projekcji tego islandzkiego filmu o trudach dorastania, w sali Kina Pod Baranami zmierzą się ze sobą uczestnicy finału II Turnieju Debat Filmowych, organizowanego przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Całe wydarzenie zakończy otwarta dyskusja z udziałem wszystkich widzów.

Majowemu pokazowi cyklu Spotkania Młodych Amatorów Kina (SMAK) towarzyszyć będzie szczególne wydarzenie: finał II Turnieju Debat Filmowych, organizowany przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Uczestnicy debatować będą o filmie Beautiful Beings Guðmundura Arnara Guðmundssona. Jego debiut, Serce z kamienia, miał swoją premierę w Konkursie Venice Days w 2016 roku i zdobył ponad 50 międzynarodowych nagród. Film można zobaczyć online w E-Kinie Pod Baranami.

W Beautiful Beings islandzki reżyser ponownie podejmuje temat dorastania. Opowiada o młodych ludziach w świecie naznaczonym przemocą i agresją. W centrum historii jest nastoletni Addi, który przygarnia do swojej paczki wyalienowanego i dręczonego Balliego. Dla chłopaka mieszkającego z matką uzależnioną od narkotyków, relacja z rówieśnikami staje się pierwszą szansą na “normalne” życie. Szczególną empatią w stosunku do zastraszonego bohatera wykazuje się Addi, który sam musi zmagać się z własnymi demonami. Na dodatek obdarzony jest szczególną, odziedziczoną po matce wrażliwością, która wkrótce daje o sobie znać w formie niepokojących wizji.

Finał II Turnieju Debat Filmowych odbędzie się bezpośrednio po projekcji filmu. Każdy z uczestników zaprezentuje krótką wypowiedź, która następnie zostanie oceniona przez sędziów. W debacie wezmą udział dwie drużyny, złożone z uczniów XLIII LO im. Zofii Chrzanowskiej i VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Po debacie będzie miała miejsce otwarta dyskusja o filmie, z udziałem wszystkich uczestników Spotkania Młodych Amatorów Kina.


BILETY dla uczniów: 16 zł

O FILMIE:
BEAUTIFUL BEINGS | BERDREYMI
(Guðmundur Arnar Guðmundsson) IS/SE/DK/NL/CZ 2022, 123’MFF w Berlinie 2022: Nagroda Label Europa Cinemas
Międzynarodowy Festiwal Mastercard OFF CAMERA 2022: Nagroda FIPRESCI
Oscary 2023: oficjalny islandzki kandydat


W swoim drugim, po Sercu z kamienia, filmie Guðmundur Arnar Guðmundsson skupia się na grupie młodych chłopaków, którzy zmagają się z patologią, a nawet brutalną przemocą ze strony rówieśników. Wśród nich Balli, cichy czternastolatek, który akceptację znajduje jedynie w niespodziewanie poznanej trójce rówieśników. Nowa znajomość to dla niego szansa, by choć na chwilę zapomnieć o uzależnionej od narkotyków matce oraz społecznym linczu. Tak rodzi się dynamiczna, pełna uroku relacja oparta na lojalności i wzajemnej pomocy. Chłopcy muszą jednak zdecydować – jak żyć, by nie powtórzyć błędów rodziców i nie pogrążyć się w toksycznym chaosie. Poruszająca opowieść o wspólnocie, której daleko od banałów i emocjonalnego szantażu.
Opis festiwalowy, 13. Festiwal Kamera Akcja


ZWIASTUN:O KRAKOWSKIM STOWARZYSZENIU MÓWCÓW:

Od 10 lat zajmuje się propagowaniem merytorycznej i kulturalnej dyskusji wśród młodzieży. Prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych oraz organizuje turnieje w formacie Debat Oksfordzkich.

Debata Oksfordzka jest to rodzaj sformalizowanej dyskusji, w której dwie drużyny składające się z 4 mówców muszą zająć wcześniej wylosowane stanowisko względem tezy zaproponowanej przez organizatorów i obronić je przed sędziami. Sprawdza ona umiejętności perswazyjne, retoryczne i argumentacyjne mówców, pozwala nauczyć się opanowania stresu związanego z wystąpieniami publicznymi i pomaga nabyć doświadczenie w zakresie współpracy drużynowej.

Krakowskie Stowarzyszenie Mówców organizuje w tym roku drugą edycję Debat Filmowych, które mają na celu nie tylko uczyć o tym, jak dyskutować, ale również zachęcać do głębszej analizy oglądanych produkcji filmowych. Debaty Filmowe to projekt powstały w 2020 roku z inicjatywy Anny Kulmy, który w tym roku - po pandemicznej przerwie - doczekał się swojej drugiej edycji. W finale zmierzą się dwie drużyny - absolwenci Krakowskiej Szkoły Debaty z VIII LO i XLIII LO.


PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum