kpb

Krótka historia polskiego kina: Nikt nie woła

NIKT NIE WOŁA
(reż. Kazimierz Kutz)

pokaz w ramach przeglądu
Krótka historia polskiego kina
poniedziałek, 15 maja 2023, godz. 18.30
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13415_0.jpg

Portret poranionego przez historię młodego człowieka, który szuka zapomnienia w miłości. Sfilmowany po mistrzowsku przez Jerzego Wójcika w zabytkowej Bystrzycy Kłodzkiej, film Kazimierza Kutza Nikt nie woła to kolejny tytuł prezentowany w ramach przeglądu Krótka historia polskiego kina. W naszym kinie będzie można go zobaczyć w poniedziałek, 15 maja.

Krótka historia polskiego kina to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to rzadka okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

Czwarty film przeglądu - Nikt nie woła Kazimierza Kutza - będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami w poniedziałek, 15 maja.

Nikt nie woła to jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów. Wystylizowane czarno-białe zdjęcia Jerzego Wójcika oddają stan duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnionego przez przypadkowych mieszkańców. Jako główny plener wybrano Bystrzycę Kłodzką - nieodnawiane od lat zabytkowe miasteczko, w którego stanie odbija się nieubłagane działanie czasu. Film Kutza bywa postrzegany jako polemika z (prezentowanym wcześniej w ramach przeglądu) Popiołem i diamentem Andrzeja Wajdy. Główny bohater, Bożek, w przeciwieństwie do Maćka Chełmickiego, nie wykonuje rozkazu. Wybiera życie, zamiast śmierci na śmietniku historii.

Interesujące są losy filmu Nikt nie woła, który początkowo został bardzo źle oceniony przez władze oraz krytyków i dopiero po wielu latach doczekał się należnego mu uznania. Udział w produkcji nie był też trampoliną do sławy dla odtwórców głównych ról. Aktorka Zofia Marcinkowska niecałe trzy lata po premierze popełniła samobójstwo, a Henryk Boukołowski nigdy nie zagrał już w filmie roli na miarę Bożka.

Wszyscy widzowie pokazu filmu Nikt nie woła w Kinie Pod Baranami otrzymają kupon zniżkowy na zakup książki pt. Cały ten Kutz. Biografia niepokorna w internetowej księgarni Wydawnictwa Znak. Aleksandra Klich pokazuje czytelnikom Kutza, jakiego nie znają. Walczącego o ukochany Śląsk, którego obraz przeobraził w mit, ale równie mocno zaangażowanego w sprawy Polski, zatroskanego narodowym szowinizmem, ksenofobią i „populistycznym zaczadzeniem”.

Kuratorem przeglądu i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.


PROGRAM:
poniedziałek, 15 maja 2023
18.30 NIKT NIE WOŁA | NOBODY’S CALLING
(Kazimierz Kutz) PL 1960, 86’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (video)
Dla widzów: kupon zniżkowy na zakup książki Cały ten Kutz. Biografia niepokorna w internetowej księgarni wydawnictwa Znak.


KOLEJNE POKAZY PRZEGLĄDU:
czerwiec 2023
ZEZOWATE SZCZĘŚCIE | BAD LUCK
(Andrzej Munk) PL 1960, 107’
lipiec 2023
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ | THE HOURGLASS SANATORIUM
(Wojciech Jerzy Has) PL 1973, 119’
sierpień 2023
BARWY OCHRONNE | CAMOUFLAGE
(Krzysztof Zanussi) PL 1976, 96’
wrzesień 2023

ARIA DLA ATLETY | ARIA FOR AN ATHLETE
(Filip Bajon) PL 1979, 99’
październik 2023
GORĄCZKA | FEVER
(Agnieszka Holland) PL 1981, 122’
listopad 2023
PRZYPADEK | BLIND CHANCE
(Krzysztof Kieślowski) PL 1981, 122’


BILETY: 15 zł


O FILMIE:
NIKT NIE WOŁA | NOBODY’S CALLING
(Kazimierz Kutz) PL 1960, 86’


Z końcem wojny na Ziemie Zachodnie zmierzają pociągi pełne ludzi myślących o rozpoczęciu życia od nowa. W transporcie przesiedleńców znajduje się również Bożek (Henryk Boukołowski), który ucieka przed karą za niewykonanie rozkazu. Nie zabiłem czerwonego – mówi sam do siebie. Chłopak urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win. Z nowo poznaną Lucyną (Zofia Marcinkowska) zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość.

Film prezentowany z angielskimi napisami.


SPOT:ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
35mm
DI Factory

OPRAWA GRAFICZNA:
Ewelina Gąska

SPOT:
Sergio Chao

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

archiwum