kpb

Nikt nie woła (Nobody's Calling)

tytuł oryginalny: Nikt nie woła

reżyseria: Kazimierz Kutz
aktorzy: Zofia Marcinkowska, Henryk Boukołowski, Barbara Krafftówna, Halina Mikołajska

czas trwania: 86 min.
produkcja: Polska 1960
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Krótka historia polskiego kina

Z końcem wojny na Ziemie Zachodnie zmierzają pociągi pełne ludzi myślących o rozpoczęciu życia od nowa. W transporcie przesiedleńców znajduje się również Bożek (Henryk Boukołowski), który ucieka przed karą za niewykonanie rozkazu. Nie zabiłem czerwonego – mówi sam do siebie. Chłopak urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win. Z nowo poznaną Lucyną (Zofia Marcinkowska) zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość.


Film, w którym Kazimierz Kutz otwarcie dyskutuje z legendarnym dziełem szkoły polskiej - Popiołem i diamentem. Portret poranionego przez historię młodego człowieka, który szuka zapomnienia w miłości, a przy tym jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów, łączący wystylizowane, czarno-białe zdjęcia ze stanem duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażem wyludnionego miasta.


| The story of Poles moving to the west of the country after the war - to the lands originally inhabited by Germans - and starting a new life there. Lonely boy Bozek meets a girl called Lucyna and wants to run away from his wartime past.


Film prezentowany w ramach przeglądu Krótka historia polskiego kina.


Wcześniej prezentowany w ramach przeglądu Premiery po latach - 50. lat polskiej szkoły filmowej.

Bookmark and Share