kpb

Bezmiar - pokaz przedpremierowy i rozmowa Anny Tatarskiej z dr hab. Joanną Hańderek

BEZMIAR (reż. Emanuele Crialese)
pokaz przedpremierowy
i rozmowa Anny Tatarskiej z dr hab. Joanną Hańderek
środa, 12 kwietnia 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13399_0.jpg

Osobista opowieść o włoskiej rodzinie, ograniczanej przez konserwatywne wartości i społeczne konwenanse. Bezmiar - najnowszy film Emanuele Crialese ze znakomitą rolą Penélope Cruz - 12 kwietnia przedpremierowo w naszym Kinie. Po seansie odbędzie się rozmowa z udziałem dr hab. Joanny Hańderek - wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Prowadzenie: Anna Tatarska.

Bezmiar to osadzona w Rzymie lat. 70.  historia pewnej włoskiej rodziny. W opresyjnej rzeczywistości, pełnej nakazów, norm i konserwatywnych zasad nie potrafi odnaleźć się 12-letnia Adriana oraz jej tkwiąca w nieszczęśliwym związku matka (wspaniała Penélope Cruz). Dusząc się w swoich rolach, uciekają w pełen kolorów świat wyobraźni.

Najnowszy film Emanuele Crialese (Terraferma, Respiro) przywodzi na myśl dzieła Pedro Almodóvara - i to nie tylko z powodu obecności na ekranie ulubionej aktorki hiszpańskiego reżysera. Bezmiar wręcz pulsuje emocjami i barwami, wypełniają go wyraziste postacie poszukujące swojej tożsamości. Pozornie zwykła rzeczywistość nabiera niezwykłego charakteru po przefiltrowaniu jej przez szczególną wyobraźnię Crialese.  

Po pokazie filmu 12 kwietnia, dziennikarka filmowa Anna Tatarska i filozofka Joanna Hańderek porozmawiają o zmieniającym się na przestrzeni dekad modelu związku, relacjach rodzicielskich i wizerunkach kobiet w kinie.


BILETY:
26 zł (normalny)
21 zł (ulgowy)
18 zł (klubowy/senior)


UCZESTNICZKI SPOTKANIA:

dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek - wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu, ekoetyki oraz globalnej sprawiedliwości i różnych form wykluczenia. Autorka książek Metamorfozy i muzea, Czas i spotkanie: wokół koncepcji czasu Emmanuela Lévinasa.

Anna Tatarska - dziennikarka filmowa i kulturalna, absolwentka filmoznawstwa, wiedzy o kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat pisze o kulturze i filmie dla licznych polskich wydawnictw, m.in. Vogue’a, Gazety Wyborczej, Pani, Zwierciadła czy Onet.pl. Autorka książki Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu.


O FILMIE:

BEZMIAR | L'IMMENSITÀ
(Emanuele Crialese) IT/FR 2022, 97’MFF w Wenecji 2022: udział w konkursie głównym

Rzym, lata siedemdziesiąte XX wieku, czasy ważnych zmian społecznych i kulturalnych. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do jednego z nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Materialny dostatek i piękny widok z okna nie są jednak gwarantami rodzinnego szczęścia.

Nastoletnia Andrea zaczyna udawać przed nowymi znajomymi, że jest chłopcem. Czuje się przytłoczona brzemieniem konserwatywnego, katolickiego wychowania oraz narzucanymi przez społeczeństwo rolami. Uczucie niespełnienia podziela jej matka (w tej roli znakomita Penélope Cruz), tkwiąca w pozbawionym miłości, przemocowym związku. Bohaterki wspólnie inicjują iście młodzieńczy bunt, zrzucają z siebie trudy codzienności i wyzwalają emocje. Ich energia eksploduje w formie fantazyjnych sekwencji musicalowych, inspirowanych oglądanymi w telewizji programami.


ZWIASTUN:
PATRON MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum