kpb

Plenerowa wystawa plakatów filmowych nad Wisłą: Plakat Filmowy - dzieło sztuki

Plenerowa wystawa plakatów filmowych nad Wisłą
PLAKAT FILMOWY - DZIEŁO SZTUKI
ul. Powiśle 11
wystawa prezentowana do 25 listopada 2022

 


Zapraszamy do odwiedzenia plenerowej wystawy plakatów filmowych u stóp Wawelu, przy ul. Powiśle 11. Prezentowane afisze zostały zaprojektowane przez uznanych artystów związanych z Polską Szkołą Plakatu oraz tych, którzy kontynuowali myśl tego nurtu.


To dziesięć różnorodnych afiszy filmowych, stworzonych przez polskich artystów do zagranicznych produkcji, takich jak Zawrót głowy Alfreda Hitchcocka, Casablanca Michaela Curtiza czy Strach na wróble Jerry’ego Schatzberga. Wśród autorów znaleźli się uznani twórcy związani z kultową Polską Szkołą Plakatu oraz artyści młodszych pokoleń, inspirujący się tym niezwykłym nurtem w rodzimej sztuce.


Wybrane filmy, których plakaty znalazły się na wystawie (m.in. Rzym, Kabaret, Ostatni seans filmowy), wyświetlane są w naszym kinie w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów.


Prezentowane plakaty pochodzą ze zbiorów Dydo Poster Collection - kolekcji Krzysztofa Dydo, który od 1960 roku systematycznie gromadzi polskie i zagraniczne plakaty. W jego zbiorach znajdują się plakaty kulturalne – filmowe, teatralne, operowe, festiwalowe, wystawowe, muzyczne oraz społeczne, polityczne i reklamowe. Od 1985 roku w Kramach Dominikańskich na ul. Stolarskiej 8-10 działa galeria, której właścicielami są Krzysztof Dydo i Ewa Pabis. W październiku 2017 roku została otwarta druga Galeria Plakatu w Krakowie przy al. Focha 1 (w dawnym hotelu Cracovia), tzw. galeria „córka”, której właścicielką jest Natalia Dydo, kontynuująca pasję ojca.


Wystawa plakatów towarzyszyła również 16. wakacyjnemu festiwalowi filmowemu Letnie Tanie Kinobranie, który aż do 1 września trwał w naszym kinie.


Organizatorem wystawy jest Fundacja Dla Kina we współpracy z Kinem Pod Baranami. Partnerem wystawy jest Dydo Poster Collection.


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

 

Bookmark and Share

archiwum