kpb

Dojrzałe Kino: Psie pazury

środa, 12 stycznia 2022, godz. 11.00

 

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 12 stycznia, tradycyjnie o godzinie 11.00, zaprezentowany zostanie obsypany nagrodami film Jane Campion Psie pazury, w którego obsadzie znaleźli się: Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons i Kodi Smit-McPhee. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Psie pazury to pierwszy od 12 lat film Jane Campion - pochodzącej z Nowej Zelandii reżyserki, twórczyni niezapomnianego Fortepianu oraz stylowego Portretu damy. Jej najnowsze dzieło budzi powszechne zachwyty wśród krytyków i widzów, zgromadziło też na swoim koncie szereg nagród (m.in. Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji dla najlepszego reżysera oraz aż osiem nominacji do Złotych Globów).


W Psich pazurach Campion, za pomocą przejmujących detali, znaczących gestów i drobnych ruchów, opowiada o delikatności w świecie toksycznej męskości. Snuje historię pełną niedomówień i tajemnic, w której nic nie jest czarno-białe. Żyjący w cieniu majestatycznej natury bohaterowie szargani są emocjami niczym podmuchami wiatru, hulającymi także w stojącej na pustkowiu rezydencji, którą wszyscy zamieszkują.


Hipnotyzującą atmosferę filmu współtworzy znakomita obsada, w której znaleźli się: Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons i Kodi Smit-McPhee.


Gospodynią spotkania wokół filmu Psie pazury będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


BILETY dla seniorów: 17 zł


O FILMIE:

PSIE PAZURY | THE POWER OF THE DOG
(Jane Campion) GB 2021, 125’

Złote Globy 2022 - nominacje: Najlepszy dramat, najlepszy aktor w dramacie (Benedict Cumberbatch), najlepszy aktor drugoplanowy (Kodi Smit-McPhee), najlepsza aktorka drugoplanowa (Kirsten Dunst), najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza muzyka
MFF w Wenecji 2021: Udział w Konkursie Głównym, Srebrny Lew (najlepszy reżyser)
MFF w San Sebastian 2021: Nagroda Specjalna

 

Jest rok 1925, a głównymi bohaterami tej gorzkiej opowieści o miłości i przebaczeniu są dwaj bracia, Phil i George, zamożni ranczerzy z Montany. Phil jest typowym samotnikiem i drapieżcą, który żyje w zgodzie z naturą i potrafi znaleźć słaby punkt w każdym człowieku, z którym ma kontakt. George ma w sobie więcej ciepła i empatii, a także czysto ludzkiej przyzwoitości. Nic więc dziwnego, że to on poślubia uroczą wdowę Rose i zostaje ojczymem jej syna Petera. Philowi ciężko zaakceptować decyzję swojego brata, tym bardziej, że czerpie perfidną satysfakcję z drwienia z kobiety i chłopaka. A to prowadzi w linii prostej do konfliktu wartości, którego nikt się nie spodziewał.


 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum