kpb

Fortepian

tytuł oryginalny: The Piano

reżyseria: Jane Campion
aktorzy: Holly Hunter, Anna Paquin, Harvey Keitel

czas trwania: 121 min.
produkcja: Australia/Nowa Zelandia 1993

MFF w Cannes 1993: Złota Palma
MFF Camerimage 1993: Złota Żaba
Oscary 1994: najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Holly Hunter, najlepsza aktorka drugoplanowa - Anna Paquin, najlepszy scenariusz

Romantyczny, pełen symboli i ukrytych znaczeń, film Jane Campion podbijał widzów urodą zdjęć nowozelandzkiego buszu, muzyką Michaela Nymana i dojrzałą grą wszystkich wykonawców.

Ada McGrath opuszcza rodzinną Szkocję i wraz z córką przypływa do Nowej Zelandii. Tam czeka na nią Alisdair Stewart, mężczyzna, którego poślubiła korespondencyjnie na polecenie ojca. Kobieta jest niemową, a ze światem porozumiewa się dzięki pomocy córki. Jej jedynym prawdziwym łącznikiem ze światem staje się jednak fortepian. To dzięki temu niezwykłemu instrumentowi nawiązuje ona przedziwną, półhandlową relację z żyjącym na styku cywilizacji białych i Maorysów Bainesem.

Ich romans okazuje się wkrótce silniejszy niż przywiązanie do konwenansów wiktoriańskiego świata i tradycyjnie rozumianej moralności. Przepiękna dzika wyspa jest odtąd tłem dramatycznych wydarzeń, które stanowią przełom w życiu Ady.

Jane Campion o swoim filmie:

To sprawa absolutnie zasadnicza - zrozumieć problemy dnia dzisiejszego, ważne dla nas obecnie; próbować odkryć nowe perspektywy dla człowieka współczesnego przez pokazanie mu ludzi żyjących 150 lat temu - mówiła reżyserka. Fascynowało mnie od początku, jak zachowują się ludzie nie mający żadnej wiedzy o naturze miłości. Co jest istotą wzajemnego przyciągania? Jak ono rośnie, rozwija się? Jak nabiera erotyzmu? Jak staje się seksualne? Jak nas przerasta i zyskuje charakter duchowy?

 


Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie - 2009, tydzień 7: Fados, Control, Fortepian - i inne rytmy muzykiLetnie Tanie Kinobranie - 2007, tydzień 5 - Jane Campion i inne filmy z muzyką oraz Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 6: W rytmie muzyki.Bookmark and Share