kpb

Spotkanie Filozoficzne: Aida (przedpremierowo!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE:
AIDA (reż. Jasmila Žbanić)

- pokaz przedpremierowy z dyskusją
poniedziałek, 13 września 2021, g. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy na otwierający nowy sezon Spotkań Filozoficznych, przedpremierowy pokaz filmu Aida. Nominowany do Oscara, wstrząsający film Jasmili Žbanić - twórczyni głośnej Grbavicy z 2006 roku - skupia się na jednym z najmroczniejszych epizodów wojny w byłej Jugosławii: masakrze w Srebrenicy. Po seansie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi filozofka Anna Piskorska.


Tytułowa bohaterka filmu (w tej roli znakomita Jasna Đuričić) pracuje jako tłumaczka przy ONZ. Ze wszystkich stron otacza ją duszna atmosfera desperacji i beznadziei, a oficjalne komunikaty wydawane przez międzynarodową organizację - pełne zakłamania i bezdusznej biurokracji - nie oferują żadnego pocieszenia.


Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem Grbavicy, również w swoim najnowszym filmie Jasmila Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. Tym razem koncentruje się na masakrze w Srebrenicy - największym europejskim ludobójstwie po zakończeniu II wojnie światowej. Reżyserka unika w filmie brutalnych, pełnych przemocy scen. Mimo to Aida jest jednym z najbardziej wstrząsających, filmowych obrazów wojny ostatnich lat.


Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Film Aida zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych, będących okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.


Premiera filmu: 17 września 2021

 
BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy/senior)


PRASA O FILMIE:
 
Film Jasmili Žbanić jest jedynym w swoim rodzaju, kinowym magnesem przyciągającym nas w stronę bólu. Nadjeżdża jak emocjonalny walec, wyniszcza i obraca w perzynę wiarę w ludzkość. Horror masakry w Srebrenicy w dziele Bośniaczki wybrzmiewa co prawda subtelnie, ale jego intensywność poraża i nikogo nie pozostawi obojętnym.
Piotr Piskozub, Naekranie.pl


Aida jest pierwszym tak donośnym głosem kultury w sprawie masakry w Srebrenicy. Opowiadana w tonie rzeczowym, wręcz zimno sprawozdawczym. I właśnie dzięki temu tak mocno działa.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu


Aida to nie jest kolejny zwykły i schematyczny film o wojnie. To rozdzierający serca obraz walki do samego końca, odwagi, wysiłku i ludzkiej bezradności wobec nadchodzącej masakry.
Małgorzata Czop, Movieway.pl

 

O FILMIE:

AIDA | AIDA
(Jasmila Žbanić) PL/DE/FR/NL/NO/AU/TR/ RO/BA 2020, 101'

Oscary 2021 - nominacja: Najlepszy film międzynarodowy
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria, Najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021: Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020: Konkurs Główny


Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.


ZWIASTUN:

 

 

PARTNERZY:

 

Bookmark and Share

archiwum