kpb

Aida

tytuł oryginalny: Quo Vadis, Aida?

reżyseria: Jasmila Žbanić
aktorzy: Jasna Duričić, Raymond Thiry, Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh

czas trwania: 101 min.
produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Holandia/Norwegia/Austria/Turcja/ Rumunia/Bośnia i Hercegowina 2020
premiera: 2021-09-17
język: serbsko-chorwacki, bośniacki, angielski, holenderski
napisy: polskie
in Serbo-Croatian, Bosnian, English, Dutch with Polish subtitles
info: dostępny na E-Kino Pod Baranami

Oscary 2021 - nominacja: Najlepszy film międzynarodowy
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria, Najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021: Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020: Konkurs Główny
LUX 2022 - wygrana: Nagroda publiczności LUX (Jasmila Žbanić)
Orły 2022 - wygrana: Najlepszy film (Jasmila Žbanić), Najlepsza reżyseria (Jasmila Žbanić), Najlepszy scenariusz (Jasmila Žbanić), Najlepszy montaż (Jarosław Kamiński)


Film dostępny na E-Kino Pod Baranami.


To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji Aidy. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale Grbavicy, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.


Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.


Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw Aidę mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz (Szarlatan, Obywatel Jones), zmontował ją Jarosław Kamiński (Zimna wojna, Śniegu już nigdy nie będzie), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk (Ślepnąc od świateł), a polską producentką Aidy jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami Idy i Zimnej wojny.


| Bosnia, July 1995. Aida is a translator for the UN in the small town of Srebrenica. When the Serbian army takes over the town, her family is among the thousands of citizens looking for shelter in the UN camp. As an insider to the negotiations Aida has access to crucial information that she needs to interpret. What is at the horizon for her family and people - rescue or death? Which move should she take? 

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 8: Kalejdoskop zdarzeń.

 

Wcześniej w ramach Spotkanie Filozoficzne: Aida - pokaz przedpremierowy z dyskusją, Najlepsze filmy 2021 roku ponownie w Kinie Pod Baranami oraz Lux Audience Award: Aida.

 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share