kpb

Manhattan Short Film Festival 2020

MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL
- po raz 15. w Kinie Pod Baranami

4 października 2020
Sala Czerwona: godz. 20.00
Sala Niebieska: godz. 20.05
Kino Pod Baranami

 

|| MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2020
Sunday, October 4, 2020, 8 p.m.
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

 


4 października już po raz piętnasty zapraszamy na pokaz Manhattan Short Film Festival! To wyjątkowe, globalne wydarzenie filmowe, łączące widzów na całym świecie. Podczas październikowego pokazu, zgromadzeni w krakowskim Kinie widzowie zobaczą zestaw filmów zakwalifikowanych do finału imprezy. Po seansie - wraz z widzami na całym globie - wybiorą najlepszy film, dając mu szansę na rywalizację w oscarowym wyścigu.


Manhattan Short Film Festival jest jedynym festiwalem na świecie, który odbywa się jednocześnie w ponad 400 kinach, na sześciu kontynentach, gromadząc setki tysięcy miłośników kina w niemal wszystkich zakątkach globu. W tym roku, spośród 971 zgłoszonych filmów, do konkursu zakwalifikowano 9 tytułów. Podczas październikowego wieczoru w Kinie Pod Baranami, krakowscy widzowie poznają to elitarne grono i wspólnie z kinomanami z całego świata zdecydują, który z tytułów zasługuje na główną nagrodę Festiwalu oraz szansę na statuetkę Oscara.

 

Mimo ogólnoświatowego trendu, Manhattan Short Film Festival nie zagości w przestrzeni internetowej. Jak zaznacza dyrektor Nicholas Mason, Manhattan Short Film Festival jest wydarzeniem stricte kinowym: Filmy, które najlepiej pamiętam, to te, które widziałem w kinie. Pokazanie Manhattan Short Film Festival w Internecie nigdy nie wchodziło w grę. Choć filmy zobaczyć może mniej widzów, pozostajemy wierni naszym ideałom. Nasz festiwal to doświadczenie kinowe.


Prezentowane w ramach festiwalu produkcje udowadniają, że do opowiedzenia przejmującej historii wcale nie potrzeba pełnego metrażu. Mimo krótkiego czasu trwania, nie stronią od trudnych tematów, takich jak uzależnienie od narkotyków (Exam), porzucanie zwierząt (Hey, Gray), homofobia (Two Little Boys), korupcja w policji (Safe Space) czy aktualna sytuacja mieszkańców Palestyny (The Present). Jednocześnie oferują oddech i dystans, przedstawiając w animowanej formie pewien niezwykły koncert (Maestro) czy wyśmiewając biurokratyczne absurdy (Sticker). Festiwal nie waha się także przed zadawaniem intrygujących pytań, dotyczących m.in. sposobów wychowania dzieci, uczenia ich odpowiedzialności (The Stick) oraz pokonywania nieśmiałości i walki o swoje (White Eye).
 

Filmy zaprezentowane zostaną w oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia.


Więcej informacji o festiwalu na stronie www.manhattanshort.com.

 

Międzynarodowa grupa na Facebooku poświęcona festiwalowi: www.facebook.com/groups/manhattanshort

Widzowie uczestniczący w pokazie otrzymają karty do głosowania, za pośrednictwem których będą mogli wybrać NAJLEPSZY FILM oraz NAJLEPSZEGO AKTORA/AKTORKĘ. Wszystkie głosy zostaną przekazane organizatorom festiwalu, a zwycięzcy w obu kategoriach zostaną ogłoszeni 1 listopada 2020 r. na stronie ManhattanShort.com.


Czas trwania pokazu: 136’ (w tym przerwa: 7’)


BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)


O FILMACH:

EXAM
(Sonia K. Hadad) IR 2019, 15’

Zwracająca uwagę na palący problem uzależnień od narkotyków w Iranie historia nastolatki, która wikła się w dziwne wydarzenia, gdy dostarcza paczkę kokainy swojemu klientowi.


HEY, GRAY
(Nikita Khozyainov) RU 2019, 13’

Będący u progu śmierci biznesmen spotyka swojego starego psa, Gray’a, którego bezdusznie wyrzucił na ulicę wiele lat temu.


MAESTRO
(Florian Babikian, Victor Caire) FR 2019, 1’

Animowany, inspirowany klasycznymi filmami przyrodniczymi, koncert na wiele zwierzęcych głosów. Dzierżąca batutę wiewiórka dyryguje nocnym chórem, złożonym z kochających operę leśnych stworzeń.


SAFE SPACE
(Jake Robb) AU 2019, 5’

Koniec lat 70., posterunek policji w Australii. Dwóch detektywów stosuje skomplikowaną technikę przesłuchania, by zastraszyć świadka policyjnej korupcji.


STICKER
(Georgi M. Unkovski) MK 2019, 18’

Pełna biurokratycznych absurdów i czarnego humoru historia Dejana, który bezskutecznie stara się odnowić dowód rejestracyjny swojego samochodu. 


THE PRESENT
(Farah Nabulsi) PS 2019, 24’

W rocznicę ślubu Yusef i jego młoda córka wyruszają na Zachodni Brzeg, by kupić żonie prezent. Czy uda im się dokonać zakupu w świecie pełnym żołnierzy, ślepych dróg i punktów kontrolnych?


THE STICK
(Teppo Airaksinen) FI 2019, 11’

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia małej Aavy, która marzy o psie. Zajęci rozpadającym się małżeństwem rodzice poddają dziewczynkę testowi: ma przez tydzień troskliwie opiekować się… patykiem.


TWO LITTLE BOYS
(Farbod Khoshtinat) US 2019, 13’

Wiwisekcja wrażliwego świata nastolatków. Josh zakochuje się w dręczącym go rówieśniku, który ukrywa swoją orientację.


WHITE EYE
(Tomer Shushan) IL 2019, 20’

Pełen napięcia zapis złożonej sytuacji. Mężczyzna znajduje swój skradziony rower, który należy teraz do kogoś innego. Co zrobi, by go odzyskać?

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum