kpb

Cinema Italia Oggi 2020 - przegląd nowego kina włoskiego

CINEMA ITALIA OGGI
- przegląd nowego kina włoskiego

28 sierpnia – 4 września 2020
Kino Pod Baranami

 

 


Od 28 sierpnia do 4 września wspólnie z Włoskim Instytutem Kultury zapraszamy na CINEMA ITALIA OGGI - przegląd nowego kina z Italii. Na ekranie dziesięć filmów, które w ostatnim czasie biły rekordy popularności wśród włoskiej publiczności, urzekły krytyków oraz zdobyły nagrody na festiwalach w kraju i za granicą.

 
Piękne krajobrazy, ikoniczne zabytki, znakomite jedzenie, serdeczni ludzie… i co jeszcze? Przegląd CINEMA ITALIA OGGI uzupełnia stereotypowy wizerunek Włoch o dodatkowe, czasem wręcz zaskakujące elementy. Portretuje wieloetniczne włoskie społeczeństwo, stara się oddać istotę zmian obyczajowych i gospodarczych, a także dorzuca do szarej rzeczywistości szczyptę humoru i magii.

 
Będąc pierwszym państwem, do którego trafia wielu zmierzających do Europy migrantów, Włochy stały się krajem wieloetnicznym i wielonarodowym. Mieszają się tu języki, kultury i obyczaje, o czym doskonale wie dwudziestodwuletni Phaim – pochodzący z Bangladeszu bohater filmu Bangla. Uwielbiający muzykę chłopak, podczas jednego ze swoich koncertów poznaje fascynującą dziewczynę. Ich związek będzie musiał stawić czoła wielu obostrzeniom wynikającym z wyznawanego przez Phaima islamu. Inne oblicze włoskiego społeczeństwa prezentuje nagrodzona na Festiwalu w Berlinie Dafne Federico Bondiego. Tytułowa bohaterka filmu, żywiołowa trzydziestoletnia kobieta z zespołem Downa, daje przykład radzenia sobie z rozmaitymi przeciwnościami losu. Kiedy umiera jej ukochana matka, Dafne znajduje w sobie siłę by uporać się ze stratą i pomóc zrozpaczonemu ojcu. Wokół społecznych różnic osnuta jest również akcja Mistrza – inspirującej opowieści o przyjaźni, łączącej młodego, utalentowanego i wyjątkowo niesfornego piłkarza z przygotowującym go do matury nieśmiałym profesorem.

 
CINEMA ITALIA OGGI prezentuje również oryginalne spojrzenie na włoską gospodarkę. W filmie Efekt domina, obserwujący upadający kurort przedsiębiorcy, wpadają na pomysł, by przekształcić go w luksusowy ośrodek dla zamożnych emerytów z całego świata. Niestety, jak podpowiada tytuł filmu, stosunkowo szybko natrafiają na pierwsze trudności, które niczym upadające kostki domina pociągają za sobą cały szereg niefortunnych zdarzeń. Skoro już o wakacyjnych kurortach mowa, koniecznie należy wspomnieć o pełnym humoru dziele Giulii Steigerwalt Utrapienie i uciecha. Ta rozgrywająca się w czasie pewnego szczególnego lata komedia, skupia się na losach dwóch, diametralnie różnych rodzin, które połączy siła miłości. W poważniejsze tony uderza film No… niestety Ginevry Elkann, portretujący małżeński spór pomiędzy Carlem (Riccardo Scamarcio) a Benedettą (Alba Rohrwacher) oraz sposób jego percepcji przez dzieci. Słynnej na cały świat rodziny - mafijnej Cosa Nostry - dotyczy Zdrajca Marco Bellocchio. Filmowa historia zostaje opowiedziana z perspektywy bossa, który zbuntował się przeciwko swojej organizacji i nieoczekiwanie stanął po stronie sprawiedliwości.


W programie przeglądu znalazło się miejsce również dla brawurowych włoskich komedii, takich jak Praca jak każda. Główną bohaterką filmu jest tajna agentka (w tej roli aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna Paola Cortellesi) udająca na co dzień nudną urzędniczkę. O potrzebie doceniania innych przypomina uwielbiana przez włoską publiczność produkcja Sami bez mamy, w której wiecznie nieobecny Carlo (Fabio De Luigi) z dnia na dzień będzie musiał zastąpić swoją żonę Julię, ponieważ ta, wyczerpana codziennymi obowiązkami, wyjeżdża na dziesięciodniowe wakacje. Trójka dzieci i praca na pełen etat okazują się katastrofalną mieszanką, sprowadzającą na rodzinę szereg zabawnych perypetii. CINEMA ITALIA OGGI zostanie także oprószone szczyptą magii i niesamowitości za sprawą filmu Lucania (reż. Gigi Roccati) – osadzonej w niedostępnym świecie i zawierającej echa westernu opowieści, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.

 

BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (10 filmów): 110 zł

 
PROGRAM:

piątek, 28 sierpnia
19.00
DAFNE
| DAFNE
(Federico Bondi) IT 2019, 94’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

21.15 ZDRAJCA | IL TRADITORE
(Marco Bellocchio) IT/FR/DE/BR 2019, 155’

 

sobota, 29 sierpnia
19.00
BANGLA
| BANGLA
(Phaim Bhuiyan) IT 2019, 84’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

21.15 UTRAPIENIE I UCIECHA  | CROCE E DELIZIA
(Giulia Steigerwalt) IT 2019, 100’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

niedziela, 30 sierpnia
19.00
SAMI BEZ MAMY
| 10 GIORNI SENZA MAMMA
(Alessandro Genovesi) IT 2019, 94’

 

21.15 LUCANIA | LUCANIA
(Gigi Roccati) IT 2019, 85’

 

poniedziałek, 31 sierpnia
19.00
EFEKT DOMINA
| EFFETTO DOMINO
(Alessandro Rossetto) IT 2019, 104’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

wtorek, 1 września
19.00
MISTRZ
| IL CAMPIONE
(Leonardo D'Agostini) IT 2019, 105’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

środa, 2 września
19.00
PRACA JAK KAŻDA
| MA COSA TI DICE IL CERVELLO
(Riccardo Milani) IT 2019, 100’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

czwartek, 3 września
19.00
NO… NIESTETY
| MAGARI
(Ginevra Elkann) IT/ FR 2019, 100’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

piątek, 4 września
21.15
ZDRAJCA
| IL TRADITORE
(Marco Bellocchio) IT/FR/DE/BR 2019, 155’

Bookmark and Share

archiwum