kpb

Przystanek Islandia - przegląd filmowy

Przystanek Islandia
- przegląd filmowy

2-5 marca 2020
Kino Pod Baranami

 
Z okazji zbliżającej się premiery filmu Hlynura Pálmasona Biały, biały dzień, zapraszamy na przegląd pod hasłem „Przystanek Islandia”. W programie pięć tytułów z dalekiej Północy, oddających zaskakujące bogactwo islandzkiej kinematografii.

 
Mimo jedynie 360 tysięcy mieszkańców, w ostatnim dwudziestoleciu Islandia urosła do rangi jednej z najciekawszych światowych kinematografii. Co roku, grono jej utalentowanych twórców wprowadza na ekrany szereg produkcji, obsypywanych nagrodami na międzynarodowych festiwalach.

 
Z tajemnicami islandzkiej duszy, widzowie Kina Pod Baranami będą mogli zmierzyć się na początku marca, podczas przeglądu „Przystanek Islandia”. Na ekranie pojawią się m.in. Barany. Islandzka opowieść Grímura Hákonarsona – nagrodzona w canneńskiej sekcji Un Certain Regard historia skonfliktowanych braci, pędzących trudny żywot pasterzy. O niezwykłym splocie ludzkich i zwierzęcych losów opowiada także przepełniony absurdami oraz czarnym humorem reżyserski debiut Benedikta Erlingssona O koniach i ludziach, ze znakomitym Ingvarem E. Sigurðssonem w jednej z głównych ról. Robiący karierę w Hollywood Sigurðsson (role m.in. w Lidze Sprawiedliwości i Fantastycznych zwierzętach) zagości na ekranie także podczas przedpremierowego pokazu filmu Biały, biały dzień Hlynura Pálmasona. Wcieli się w nim w postać żyjącego w potrzasku przeszłości wdowca, niepotrafiącego poradzić sobie ze stratą ukochanej żony.


Zgromadzeni w Kinie Pod Baranami widzowie będą mieli także okazję przekonać się o aktualnym stanie islandzkiego kina za sprawą pokazywanego na długo przed oficjalną premierą Daleko od Reykjaviku. Najnowsza produkcja Grímura Hákonarsona skupia się wokół postaci farmerki, która po śmierci męża rozpoczyna nowe życie  - polegające na walce z otaczającymi ją niesprawiedliwościami. O samotnych zmaganiach opowiada także ekologiczna czarna komedia Kobieta idzie na wojnę Benedikta Erlingssona, w której dyrygentka lokalnego chóru rzuca wyzwanie wielkiemu przemysłowi zatruwającemu islandzką naturę.


Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Filmy Kobieta idzie na wojnę oraz Biały, biały dzień zostaną wyświetlone z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.


BILETY:
22 zł (normalny) | 17 zł (ulgowy)
Pokazy przedpremierowe: 24 zł (normalny) | 17 zł (ulgowy)
Karnet (5 filmów): 60 zł

 

 

 

 
PROGRAM:
 
poniedziałek, 2 marca
19.00
BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ | HRÚTAR
(Grímur Hákonarson) IC 2015, 93’

 
20.45 BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ | HVÍTUR, HVÍTUR DAGUR
(Hlynur Pálmason) IC/DK 2019, 109’ (seans przedpremierowy)
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 
wtorek, 3 marca
19.00
O KONIACH I LUDZIACH
| HROSS Í OSS
(Benedikt Erlingsson) IC/NO/DE 2013, 77’


 

środa, 4 marca
19.00
DALEKO OD REYKJAVIKU
| HÉRAÐIÐ
(Grímur Hákonarson) IC/DK/DE/FR 2019, 92’ (seans przedpremierowy)


 

czwartek, 5 marca
19.00
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ
| KONA FER Í STRÍÐ
(Benedikt Erlingsson) IC/FR/UK 2018, 101’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Bookmark and Share

archiwum