kpb

20. Festiwal Filmu Niemego na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

20. Jubileuszowy Festiwal Filmu Niemego
gościnnie na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

BUSTER KEATON I INNI
- pokaz filmów niemych z muzyką na żywo

sobota, 1 czerwca 2019, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

Wraz z Fundacją Dla Kina - organizatorem Festiwalu Filmu Niemego - zapraszamy na pokaz slapstickowych komedii z akompaniamentem profesora Lesława Lica - pianisty, klarnecisty, saksofonisty, aranżera i kompozytora. Ulubiony taper Krakowa zagra na żywo do długo uznawanych za zaginione, wybitnych filmów ze znakomitymi komikami epoki kina niemego. W rolach głównych: Buster Keaton, Roscoe Arbuckle (pseudonim “Fatty”) oraz Harold Lloyd. To właśnie oni: charyzmatyczny “człowiek o kamiennej twarzy” (Keaton), “książe wielorybów” posiadający niezwykłe umiejętności akrobatyczne (Arbuckle) oraz nieśmiały okularnik wiecznie pakujący się w tarapaty (Lloyd) - obok Charliego Chaplina - którego setną rocznicę urodzin świętujemy w roku 2019 - byli pionierami filmowych komedii, które do dziś bawią kinową publiczność.


Pokaz 1 czerwca w ramach 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapowiada 20., jubileuszową edycję Festiwalu Filmu Niemego, która będzie miała miejsce w grudniu tego roku.

 


PROGRAM:

BUSTER KEATON I INNI (69’)

 

KUCHARZ | THE COOK
reż. Roscoe Arbuckle, USA 1918, 23’

Znalezione obrazy dla zapytania the cook Roscoe Arbuckle

W programie wydarzenia znalazł się film Kucharz, który został odrestaurowany na podstawie taśm odnalezionych w Norweskim Instytucie Filmowym w Oslo (1998) oraz w EYE Film Institute w Amsterdamie (2002). To jedna z najlepszych i najzabawniejszych produkcji duetu Buster Keaton i  Roscoe "Fatty" Arbuckle. Keaton występuje w roli kelnera, a “Fatty” gra kucharza (zanim został aktorem, sam kiedyś gotował w hotelowej restauracji!). Pewnego dnia w ich miejscu pracy o nazwie Bull Pup Café pojawia się kłótliwy klient, co doprowadza do wielu przezabawnych zdarzeń, łącznie ze słynnym tańcem Salome w wykonaniu komików…

 

A RECKLESS ROMEO
reż. Roscoe Arbuckle, USA 1917, 19’

Znalezione obrazy dla zapytania a reckless romeo

Jedno z najbardziej niezapomnianych zakończeń w historii kinematografii - scenę ucieczki - zobaczyć można w drugim prezentowanym filmie - A Reckless Romeo, który na długo pozostawał uznany za zaginiony - aż do czasu cudownego niemalże odnalezienia taśm w Norweskim Instytucie Filmowym w 1988 roku. Twórcy filmu zabierają widzów do… kina. “Fatty” wciela się tutaj w postać niewiernego męża, któremu zdarzyło się flirtować z pewną piękną dziewczyną, co zrządzeniem losu zostało zarejestrowane przez operatora kroniki filmowej. Ta zaś zostaje wyświetlona w kinie przed seansem, na który mężczyzna zaprosił własną żonę oraz teściową! Na widowni zasiadł również narzeczony dziewczyny, który przyłapał parę w parku…

 

NUMBER, PLEASE?
reż. Harold Lloyd, USA 1920, 19’

Znalezione obrazy dla zapytania number please? lloyd

Pokaz zamknie zaliczany do najlepszych komedii z Haroldem Lloydem w roli głównej, film Number, please?, którego akcja rozgrywa się w parku rozrywki w Venice, dzielnicy Los Angeles. Lloyd oraz jego konkurent Roy walczą o względy pięknej dziewczyny (w tej roli Mildred Davis - przyszła żona komika), m.in. starając się odnaleźć jej zaginionego psa. Wśród licznych, pełnych humoru scen opowiadających  o tym, do czego zdolny jest mężczyzna próbujący zdobyć serce kobiety, pojawia się m.in. niezwykle zabawna sekwencja nieudanej rozmowy telefonicznej oraz scena z udziałem pierwszego słynnego czarnoskórego aktora dziecięcego występującego pod pseudonimem Sunshine Sammy (właśc. Ernest Morrison).

 


MUZYKA NA ŻYWO: Lesław Lic
Wyrazista postać krakowskiego świata muzycznego. Pianista, klarnecista, saksofonista, aranżer, kompozytor, pedagog, ulubiony taper Krakowa.


BILETY:
25 zł (normalny)
20 zł (ulgowy)
15 zł (z Karnetem 59. KFF)

Bookmark and Share

archiwum