![]() |
Buster Keaton i inni
|
Zestaw trzech wybitnych, długo uznawanych za zaginione, filmów ze znakomitymi komikami epoki kina niemego, Busterem Keatonem, Roscoe Arbucklem (pseudonim “Fatty”) oraz Haroldem Lloydem.
BUSTER KEATON I INNI (61’)
KUCHARZ | THE COOK
(Roscoe Arbuckle) US 1918, 23’
Kucharz został odrestaurowany na podstawie taśm odnalezionych w Norweskim Instytucie Filmowym w Oslo (1998) oraz w EYE Film Institute w Amsterdamie (2002). To jedna z najlepszych i najzabawniejszych produkcji duetu Buster Keaton i Roscoe "Fatty" Arbuckle. Keaton występuje w roli kelnera, a “Fatty” gra kucharza (zanim został aktorem, sam kiedyś gotował w hotelowej restauracji!). Pewnego dnia w ich miejscu pracy o nazwie Bull Pup Café pojawia się kłótliwy klient, co doprowadza do wielu przezabawnych zdarzeń, łącznie ze słynnym tańcem Salome w wykonaniu komików…
A RECKLESS ROMEO
(Roscoe Arbuckle) US 1917, 19’
Jedno z najbardziej niezapomnianych zakończeń w historii kinematografii - scenę ucieczki - zobaczyć można w A Reckless Romeo, który na długo pozostawał uznany za zaginiony - aż do czasu cudownego niemalże odnalezienia taśm w Norweskim Instytucie Filmowym w 1988 roku. Twórcy filmu zabierają widzów do… kina. “Fatty” wciela się tutaj w postać niewiernego męża, któremu zdarzyło się flirtować z pewną piękną dziewczyną, co zrządzeniem losu zostało zarejestrowane przez operatora kroniki filmowej. Ta zaś zostaje wyświetlona w kinie przed seansem, na który mężczyzna zaprosił własną żonę oraz teściową! Na widowni zasiadł również narzeczony dziewczyny, który przyłapał parę w parku…
NUMBER, PLEASE?
(Harold Lloyd) US 1920, 19’
Film Number, please? rozgrywa się w parku rozrywki w Venice, dzielnicy Los Angeles. Lloyd oraz jego konkurent Roy walczą o względy pięknej dziewczyny (w tej roli Mildred Davis - przyszła żona komika), m.in. starając się odnaleźć jej zaginionego psa. Wśród licznych, pełnych humoru scen opowiadających o tym, do czego zdolny jest mężczyzna próbujący zdobyć serce kobiety, pojawia się m.in. niezwykle zabawna sekwencja nieudanej rozmowy telefonicznej oraz scena z udziałem pierwszego słynnego czarnoskórego aktora dziecięcego występującego pod pseudonimem Sunshine Sammy (właśc. Ernest Morrison).