kpb

Noc z Trylogią Zemsty - Park Chan-wook

PAN ZEMSTA, OLD BOY, PANI ZEMSTA - to trzy odsłony wstrząsającej trylogii koreańskiego reżysera Park Chan-wooka.

Z okazji premiery pierwszej odsłony krwawego tryptyku, PANA ZEMSTY, zapraszamy na noc pełną mocnych wrażeń.

Trylogia Zemsty to trzy filmy poświęcone motywowi vendetty. Zaskakujące, oryginalne, bezkompromisowe... Nie ma wątpliwości - filmy Park Chan-wooka nie pozostawiają obojętnym.

Zapraszamy w sobotę, 9 czerwca, o godz. 22.15.

Bilet studencki na całą noc - tylko 22 zł!
Bilet normalny - 25 zł


Kolejność filmów:

PAN ZEMSTA | BOKSUNEUN NAUI GEOT
reż. Park Chan-wook, Korea Południowa 2002, 121'



Makabryczna i pozbawiona zahamowań wyprawa do świata, którym rządzi logika odwetu.

Ryu jest głuchoniemym od urodzenia mężczyzną pracującym w zakładzie metalurgicznym. Z trudem zbiera pieniądze na transplantację nerki dla swojej chorej siostry. Jej życie gotów jest ratować za wszelką cenę. Sam nie może być dawcą, mając inną grupę krwi.

Gdy pewnego dnia zostaje zwolniony z pracy, zdesperowany znajduje pewnego dnia w toalecie ogłoszenie handlarzy ludzkimi organami. Gotowy na wszystko decyduje się na operację wycięcia własnej nerki, którą chce sprzedać, aby w ten sposób uzyskać pieniądze. Niestety, po fakcie budzi się nago na pustym parkingu, bez nerki i bez pieniędzy.

Ryu wkrótce dowiaduje się, że szpital ma nerkę dla jego siostry, ale trzeba za nią słono zapłacić. Jego dziewczyna - Youngmi, doradza mu porwanie córki jakiegoś bogacza. Argumentuje, że porwanie z dobrych pobudek nie jest zbrodnią...

Przypadkowa śmierć dziecka zmienia cały świat…

Pan Zemsta to rozgrywająca się we współczesnym świecie klasyczna tragedia. Prawdziwie mocne, bezlitosne i brutalne kino nawiązuje do najlepszych wzorców kulturowych - antycznych oraz szekspirowskich dramatów i legendarnych powieści Raymonda Chandlera.


OLD BOY | OLD BOY
reż. Park Chan-wook, Korea Południowa 2003, 119'



MFF w Cannes 2004
Grand Prix

Jedna z największych filmowych rewelacji ostatnich lat.

Pewnego dnia w 1988 roku Oh Dae-su prowadzący zwyczajne życie z żoną i malutką córeczką zostaje porwany i uwięziony.

W celi, w której się znajduje jego jedynym łącznikiem ze światem jest telewizor. To właśnie z telewizji dowiaduje się, że jego żona została brutalnie zamordowana, a on sam jest głównym podejrzanym. Z biegiem czasu zaczyna przyzwyczajać się do ciemności panującej w celi, ćwiczy ciało i umysł. Obiecuje sobie zemstę na tym, kto zniszczył jego szczęśliwe życie. Gniew pozwala mu przetrwać każdy kolejny dzień.

15 lat później, w 2003 roku, budzi się na wolności. Ale to nie koniec jego udręki. Od przypadkowo spotkanego mężczyzny dostaje portfel pełen pieniędzy i telefon komórkowy. Wkrótce dzwoni do niego człowiek podający się za tego, który trzymał go w zamknięciu. Proponuje mu grę: Dae-su ma 5 dni na odkrycie, kto i dlaczego zamienił jego życie w koszmar.

15 lat więzienia - 5 dni na zemstę.


PANI ZEMSTA | CHINJULHAN GEOMJASSHI
reż. Park Chan-wook, Korea Południowa 2005, 112'



Geum-ja (Lee Young-ae), piękna, przyciągająca męskie spojrzenia dziewczyna, zyskuje wątpliwą sławę, gdy w wieku dziewiętnastu lat zostaje aresztowana oraz oskarżona o porwanie i zamordowanie szcześcioletniego chłopca. Z uwagi na jej młody wiek i urodę, media dostają istnej obsesji na punkcie tej potwornej zbrodni. Są w szoku, gdy Geum-ja przyznaje się do winy i dostaje długi więzienny wyrok.

Jednak od tego czasu upłynęło już 13 lat, a przez ten czas Geum-ja była niesamowicie pracowitą, przykładową więźniarką, która dorobiła się przydomka 'dobrotliwa'.

'Dobrotliwa' Geum-ja nie próżnowała. Przez 13 lat planowała zemstę na swoim byłym nauczycielu, panu Baek (Choi Min-sik). Dobre serce, okazywane podczas odsiadki, zyskało jej wielu przyjaciół i sojuszników. Teraz Geum-ja wychodzi z więzienia i z pomocą kilku byłych współwięźniów jest gotowa wprowadzić swój starannie przygotowany plan w czyn.

O ile pierwsze dwa obrazy skupiały się na agresywnej, wybuchowej zemście postaci męskich, to Pani Zemsta ukazuje, jak z gniewem radzi sobie samotna kobieta.

Bookmark and Share

archiwum