kpb

Festiwal Filmów Galicyjskich

FESTIWAL FILMÓW GALICYJSKICH 
20 - 26 lutego 2015




Kino Pod Baranami i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zapraszają na Festiwal Filmów Galicyjskich, towarzyszący wystawie Mit Galicji, którą można zwiedzać w Galerii MCK do 8 marca 2015.

Galicja i jej bogactwo kulturowe od zawsze fascynowały artystów, w tym pisarzy i reżyserów filmowych. Kraina ta stała się inspiracją lub scenografią dla wielu filmowych realizacji. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowanych osiem tytułów, pośród których znajdą się zarówno znane klasyki polskiej kinematografii (m.in. Austeria i Sanatorium pod Klepsydrą prezentowane w wersjach odrestaurowanych cyfrowo z napisami angielskimi, czy przedwojenny Dodek na froncie), jak i zagraniczne produkcje, w tym legendarne, poetyckie Cienie zapomnianych przodków Siergieja Paradżanowa oraz współczesne, komediowe Wino truskawkowe. Festiwalowe filmy łączy nie tylko miejsce akcji, ale także literackie korzenie. Repertuar został przygotowany przez zespół kuratorski wystawy Mit Galicji.


Festiwal towarzyszy wystawie „Mit Galicji” prezentowanej w Galerii MCK do 8 marca 2015.


piątek, 20 lutego 
19.00  AUSTERIA
| AUSTERIA
reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska 1982, 103' 
(wersja odrestaurowana cyfrowo z angielskimi napisami

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 1984: Złote Lwy
Świat galicyjskich Żydów ukazany w niezwykłym momencie końca epoki, zaraz po wybuchu I wojny światowej. Pierwsza noc wojennej zawieruchy. W przydrożnej karczmie Żyda Taga, tytułowej Austerii, zatrzymują się uciekinierzy szukający ratunku przed kozackim pogromem. Co przyniesie im nadchodzący dzień? Film został zrealizowany na podstawie książki Juliana Stryjkowskiego.

sobota, 21 lutego 
19.00  CIENIE ZAPOMNIANYCH PRZODKÓW
| TIENI ZABYTYCH PRIEDKOW
reż Siergiej Paradżanow, ZSRR 1964, 97'

Siergiej Paradżanow uważany jest za jednego z najbardziej fascynujących twórców w historii kina, a Cienie zapomnianych przodków - za jego najwybitniejsze dokonanie. Ten przez lata zakazany w ZSRR ukraiński film był próbą wejścia w duchowy świat Hucułów - jednej z najstarszych grup etnicznych Karpat. Przepełnione symboliką religijną i narodową dzieło stanowiło wyłom w socrealistycznej metodzie tworzenia filmów radzieckich. Film jest ekranizacją powieści Mychajła Kociubyńskiego.

niedziela, 22 lutego
**** UWAGA: Zmuszeni jesteśmy odwołać pokazy obu części filmu Marsz Radeckiego w Kinie Pod Baranami, bardzo przepraszamy.
Zwrotu biletów można dokonać w Kasie Kina.
Istnieje możliwość zobaczenia obu części filmu nieodpłatnie w tym samym terminie w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25)

11.00  MARSZ RADECKIEGO
| RADETZKY MARCH (serial - część 1)
reż. Axel Corti, Austria/Francja/Włochy/Wielka Brytania 1995, 121'
(bezpłatny pokaz w sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Kultury)

13.05
  MARSZ RADECKIEGO | RADETZKY MARCH (serial - część 2)
reż. Axel Corti, Austria/Francja/Włochy/Wielka Brytania 1995, 176'
(bezpłatny pokaz w sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Kultury)


Pełen rozmachu miniserial oparty na powieści Josepha Rotha. Franz von Trotta, syn oficera, kontynuując tradycję rodzinną, zostaje kapitanem w austriackiej armii. Po latach syn Franza, Carl Joseph - wbrew oczekiwaniom ojca - nie chce podtrzymywać wojskowej tradycji rodziny. Bezwzględny, wymagający i manipulujący swym synem Franz zmusza go do odbycia służby w austriackiej armii... W rolach głównych występują Max von Sydow, Charlotte Rampling, Claude Rich i Tilman Günther, a muzykę do filmu skomponował Zbigniew Preisner.

poniedziałek, 23 lutego
19.00  WINO TRUSKAWKOWE
| WINO TRUSKAWKOWE
reż. Dariusz Jabłoński, Polska/Słowacja 2008, 109’

Polsko-słowacki komediodramat przepełniony realizmem magicznym i subtelnym poczuciem humoru, z udziałem znanych i lubianych polskich i czeskich aktorów (Jiříego Macháčka, Macieja Stuhra, Mariana Dziędziela, Roberta Więckiewicza), jest ekranizacją Opowieści galicyjskich Andrzeja Stasiuka.  

wtorek, 24 lutego 
19.00  LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA
| LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA
reż. Janusz Majewski, Polska 1979, 96'

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich tygodniach I wojny światowej w wielokulturowym miasteczku galicyjskim. Bohater filmu, młody porucznik c.k. ułanów Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowaną gruźlicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej mieścinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Kieritz świadomość, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Film został zrealizowany na kanwie powieści Andrzeja Kuśniewicza.

środa, 25 lutego
19.00  SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
| SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1973, 123'
(wersja odrestaurowana cyfrowo z angielskimi napisami

MFF w Cannes 1973: Nagroda Jury
Film jest surrealistyczną opowieścią o młodym człowieku, który odwiedza sanatorium doktora Gotarda, gdzie wędruje po pełnym tajemnic labiryncie wskrzeszonej na nowo krainy swego dzieciństwa. Jest to świat małego żydowskiego miasteczka w epoce monarchii austro-węgierskiej. Wizjonerska, wysmakowana plastycznie, poetycka refleksja na temat natury czasu, przemijania i nieodwracalności śmierci, będąca swobodną adaptacją prozy Brunona Schulza.

czwartek, 26 lutego 
19.00  DODEK NA FRONCIE
| DODEK NA FRONCIE
reż. Michał Waszyński, Polska 1936, 85'

Akcja filmu toczy się w czasie I wojny światowej. Dodek Wędzonka, były piłkarz, a obecnie żołnierz armii austriackiej zostaje omyłkowo uznany za rosyjskiego oficera i lekarza. Poczucie humoru i spryt ratują go z wielu opresji. Błyskotliwa komedia Michała Waszyńskiego z udziałem najwybitniejszego polskiego komika przedwojennego kina, Adolfa Dymszy.


BILETY:
12 zł
(normalny)
10 zł (ulgowy)
Karnet (6 filmów): 42 zł
Aby zarezerwować lub zakupić online Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu ( GG 1: 5911809, GG 2: 41836732 ).



ORGANIZATORZY:
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Kino Pod Baranami

PARTNER:
Austriackie Forum Kultury

archiwum