kpb

Międzynarodowy Dzień Tłumacza - pokaz filmu Między słowami

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA
- pokaz filmu Między słowami
poniedziałek, 1 października 2012, godz. 15.00

Od kilkunastu lat 30 września, w dniu św. Hieronima - tłumacza Biblii i patrona tłumaczy - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza. W poniedziałek, 1 października, zagraniczne instytuty kultury z siedzibą w Krakowie, Instytut Książki w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa oraz Katedra UNESCO UJ zachęcają gorąco do obchodów tego święta, a Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz filmu Sofii Coppoli pt. Między słowami.

Jak istotną rolę w obcowaniu z inną literaturą i kulturą odgrywa tłumacz, bardzo celnie ujął wyśmienity polski reportażysta, publicysta, fotograf i poeta - Ryszard Kapuściński: przekładając tekst, otwieramy Innym nowy świat, tłumaczymy go, a tłumacząc - przybliżamy, pozwalamy w nim przebywać, uczynić go cząstką naszego osobistego doświadczenia. Program krakowskiej edycji Międzynarodowego Dnia Tłumacza obfituje w różne wydarzenia. Obok dyskusji, konkursów i lekcji z tłumaczami znalazła się projekcja filmowa, na którą zaprasza Kino Pod Baranami. W poniedziałek o godzinie 15.00 przypomni wszystkim uczestnikom święta wyśmienity obraz Sofii Coppoli pt. Między słowami.

Program Miedzynarodowego Dnia Tłumacza:
http://www.goethe.de/ins/pl/kra/ver/pl9824329v.htm

Bilety - pokaz filmu:
11,90 złO FILMIE:

MIĘDZY SŁOWAMI | LOST IN TRANSLATION
reż. Sofia Coppola, USA 2003, 102’

Oscary 2004
najlepszy scenariusz oryginalny - Sofia Coppola
nominacja: najlepszy film - Ross Katz, Sofia Coppola
nominacja: najlepszy aktor pierwszoplanowy - Bill Murray
nominacja: najlepsza reżyseria - Sofia Coppola

Złote Globy 2004
najlepszy film, komedia lub musical
najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Bill Murray 
najlepszy scenariusz - Sofia Coppola
nominacja: najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Scarlett Johansson
nominacja: najlepszy reżyser - Sofia Coppola


Jeden z najpiękniejszych i najbardziej subtelnych filmów dekady.

Zapomniany, starzejący się aktor telewizyjny (Bill Murray) przyjeżdża do Japonii, aby wziąć udział w zdjęciach do filmu reklamowego. Młoda żona zapracowanego męża (Scarlett Johansson) nudzi się, pozostawiona sama sobie. Pewnego dnia ścieżki tych dwojga przetną się. Dwoje Amerykanów w Tokio - to początek pięknej przyjaźni.

Sofia Coppola o swoim filmie: Mogę tylko powiedzieć, dlaczego chciałam zrobić ten film: marzyłam o tym, by opowiedzieć o mojej miłości do Tokio. Poza tym film mówi o tych momentach w życiu, które, co prawda, są wspaniałe, nie trwają jednak długo. Zmieniają jednak Ciebie i całe Twoje życie.


Bookmark and Share

archiwum