kpb

Whitney

tytuł oryginalny: Whitney

reżyseria: Kevin Macdonald

czas trwania: 120 min.
produkcja: USA/Wielka Brytania 2018
premiera: 2018-07-06
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2018: nominacja do Złotego Oka dla najlepszego dokumentu oraz Queerowej Palmy
MFF w Edynburgu 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu

Z imponującą liczbą ponad 200 milionów albumów sprzedanych na całym świecie, ze statusem pierwszej kobiety-artystki, która zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i jedynej w historii, której siedem kolejnych singli pojawiło się na pierwszym miejscu zestawienia Billboard Hot 100, Whitney Houston była głosem swojego pokolenia. Artystką, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

Wyreżyserowany przez laureata Oscara – Kevina Macdonalda (Ostatni król Szkocji, Czekając na Joe) poruszający dokument poświęcony pamięci legendy muzyki pop i R&B – Whitney Houston. Chwytający za serce (The Guardian), a przy tym intymny i porażająco szczery filmowy portret, dający wyjątkowe spojrzenie na życie, zawrotną karierę oraz powolny upadek, obdarzonej niespotykanym wręcz talentem gwiazdy. Wypełniony wspomnieniami najbliższych artystki, niepublikowanymi wcześniej filmami oraz muzyką, która już dziś uzyskała status nieśmiertelnej.

 

| The documentary features Whitney as an intimate, unflinching portrait of Houston, and her family that probes beyond familiar tabloid headlines and sheds new light on the trajectory of Houston’s life. Using never-before-seen archival footage, exclusive demo recordings, rare performances, audio archives and original interviews with the people who knew her best.

 

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 6: Filmy, które cię poruszą

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share