kpb

Człowiek z kamerą filmową

tytuł oryginalny: Chelovek s kinoapparatom

reżyseria: Dziga Wiertow
aktorzy: Michaił Kaufman (człowiek z kamerą)

czas trwania: 67 min.
produkcja: ZSRR 1928

info: 15. Festiwal Filmu Niemego


Człowiek z kamerą filmową jest owocem współpracy wizjonera kina i pioniera filmu dokumentalnego Dzigi Wiertowa oraz jego utalentowanego brata i współpracownika, operatora Michaiła Kaufmana. To jeden z pierwszych filmów autotematycznych w historii kina.

Podążając za krzątaniną przeciętnych obywateli, film dokumentuje jeden dzień z życia w Związku Radzieckim. Zdjęcia zrealizowano w sowieckich metropoliach - Moskwie, Kijowie i Odessie. W każdym z tych miejsc pojawia się tytułowa postać człowieka z kamerą.

Słynny Człowiek z kamerą filmową to błyskotliwy eksperyment wykorzystujący innowacyjne w tamtych czasach rozwiązania techniczne. Nie tylko stanowi zapis rzeczywistości, ale i rejestruje sam proces powstawania filmu.

| Brilliant experiment by the Soviet visionary and cinema pioneer. A record of living in the Soviet metropolis, but also a reflection on filmmaking itself.

- muzyka na żywo | live music:
kIRk (PL)

Sugestywne improwizacje rozpisane na transową trąbkę, bogatą elektronikę i trzaski gramofonów. // Colourful improvisations, with shaking trumpet, rich electronic beats and turntable crackles.

Film prezentowany w ramach 15. Festiwalu Filmu Niemego.


FRAGMENTY filmu:

Bookmark and Share