kpb

Bangkok Dangerous

tytuł oryginalny: Bangkok Dangerous

reżyseria: Oxide Pang, Danny Pang
aktorzy: Pawalit Mongkolpisit, Premsinee Ratanasopha, Patharawarin Timkul, Pisek Intrakanchit

czas trwania: 105 min.
produkcja: Tajlandia 2000

nagroda krytyków FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Toronto 2000
Nagroda Narodowego Stowarzyszenia Filmowego w Tajlandii dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Pawalita Mongkolpisita i aktorki drugoplanowej Patharawarin Timkul w 2002 roku


Bracia Pang, przedstawiciele nurtu gatunkowego w obrębie tzw. tajlandzkiej nowej fali, to wybitni specjaliści od filmowego montażu. Są twórcami wysokobudżetowego kina akcji, wzorowanego na filmach z Hongkongu, osadzonego w realiach współczesnej Tajlandii. Wielką popularność zyskali trylogią grozy Oko, zapoczątkowaną w 2002 roku. Ich debiut Bangkok Dangerous tak spodobał się amerykańskim producentom, że zaproponowali im nakręcenie amerykańskiej adaptacji fabuły z Nicolasem Cage'em w roli głównej.

Głuchoniemy Kong jest płatnym zabójcą wykonującym zlecenia na ulicach Bangkoku. Do branży trafił dzięki Joe, który wypatrzył go na strzelnicy, wprowadził do zawodu i stał się jego jedynym przyjacielem. Niepozorny Kong w niczym jednak nie przypomina gangstera. Nie wzbudza podejrzeń pracującej w aptece Fon, z którą umawia się na randki, próbując przyszłe szczęście zbudować na kłamstwie. Kiedy była dziewczyna Joe - Aom - zostanie brutalnie zgwałcona, przyjaciele postanowią sami wymierzyc sprawiedliwość.

Wizualna strona Bangkok Dangerous jest majstersztykiem, a zarazem dziełem debiutującej ekipy. Wybór debiutantów do głównych ról dodaje fabule autentyczności, zdjęcia Dechy Srimantry, który został później stałym współpracownikiem braci, pokazuje żyjący nocą Bangkok, rozświetlony neonami i mroczny jednocześnie. Bracia Pangowie za pomocą różnych sztuczek formalnych tworzą efektowny, dynamiczny i romantyczny zarazem obraz tajlandzkiego półświatka.

O reżyserach:

Danny Pang Fat i Oxide Pang Chun - nazywani powszechnie "braćmi Pangami", w rzeczy samej są braćmi, w dodatku bliźniakami. Urodzeni w Hongkongu w 1965 r. rozpoczęli karierę filmową w Tajlandii. Pierwszym filmem, który przyniósł sławę starszemu z braci - Oxide'owi, był tajski sensacyjny elsperyment Who is Running, kandydat Tajlandii do nagrody Oscara w 1998 r. Bangkok Dangerous z 2000 r. to pierwsze wspólne dzieło braci, które przyniosło im nagrodę krytyków FIPRESCI podczas festiwalu filmowego w Toronto w 2000 r. Szerszej publiczności bracia Pang znani są jako twórcy azjatyckich horrorów, głównie za sprawą Oka, filmu wyprodukowanego w Hongkongu, który stał się hitem kasowym i doczekał 2 sequeli. Ciekawostkę może stanowić sposób, w jaki bracia współpracują na planie. Jednego dnia film kręci jeden z braci, drugi załatwia wtedy inne sprawy. Potem zamieniają się rolami.

Film prezentowany w ramach 3. Festiwalu Filmów Wietnamskich.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share