kpb

Duch roju

tytuł oryginalny: El Espíritu de la colmena

reżyseria: Víctor Erice
aktorzy: Ana Torrent, Fernando Fernán-Gómez, Isabel Tellería, Teresa Gimpera

czas trwania: 97 min.
produkcja: Hiszpania 1973
język: hiszpański
napisy: polskie, angielskie
in Spanish with Polish and English subtitles
info: Mistrzowie Kina Hiszpańskiego

MFF w San Sebastian 1973: Złota Muszla (Najlepszy film)


Rok 1940, małe miasteczko zagubione gdzieś na równinach Kastylii. W niedzielne popołudnie do miejscowości przyjeżdża objazdowe kino z pokazem filmu Doktor Frankenstein. Na widowni siedzą dwie dziewczynki – siostry Isabel i Ana. Na pytanie młodszej siostry, dlaczego potwór zabija i czemu w końcu umiera, Isabel odpowiada, że jest duchem. To co dla Isabel było zabawą i grą wyobraźni, dla Any po zakończonym pokazie staje się rzeczywistością. Pewnego dnia Ana znika.


Film jest uznawany za jedną z najlepszych produkcji hiszpańskiego kina lat 70. XX wieku. To hipnotyzujące kino, w którym obserwujemy psychologiczną grę pomiędzy dwoma siostrami, nurtujące sekwencje symboliczne oraz dramatyczny przebieg wydarzeń. Victor Erice, mimo że jak dotąd nakręcił tylko trzy filmy pełnometrażowe, a dziś w wieku 82 lat rozpoczyna prace nad czwartym – tworzy niezwykle poetyckie produkcje, dopracowane narracyjnie i wizualnie. Prawdziwa uczta dla kinomanów!


W rolę Any wcieliła się – odkryta przez Erice – Ana Torrent, która trzy lata później odegra główną rolę w słynnym filmie Carlosa Saury Nakarmić kruki.


| In 1940, after watching and being traumatized by the movie Frankenstein (1931), a sensitive seven year-old girl living in a small Spanish village drifts into her own fantasy world.

 
 
 
Wcześniej w ramach Wieczoru Instytutu Cervantesa.

Bookmark and Share