kpb

Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady

tytuł oryginalny: Three Burials of Melquiades Estrada

reżyseria: Tommy Lee Jones
aktorzy: Tommy Lee Jones, Barry Pepper, Julio Cesar Cedillo

czas trwania: 121 min.
produkcja: USA/Francja 2005
premiera: 2006-01-06

Festiwal Filmowy w Cannes 2005
najlepsza rola męska - Tommy Lee Jones
najlepszy scenariusz - Guillermo Arriaga


Reżyserski debiut Tommy'ego Lee Jonesa (który występuje także w głównej roli) nakręcony w oparciu o scenariusz Guillermo Ariagi, stałego scenarzysty Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady to rozgrywająca się współcześnie westernowa opowieść o zemście, odważnie łącząca ironię z powagą.

Zwłoki meksykańskiego nielegalnego imigranta Melquiadesa Estrady (Julio Cesar Cedillo) odnaleziono w płytkim grobie na teksańskim pustkowiu. Lokalne władze, nie próbując nawet rozwiązać zagadki morderstwa, przenoszą zwłoki do grobu komunalnego. Jedynym, który nie godzi się z tym stanem rzeczy, jest Pete Perkins (Tommy Lee Jones), przyjaciel Melquiadesa, który postanawia na własną rękę wytropić zabójcę.

Ponury i małomówny Pete wydaje się jedyną ostoją moralnej czystości i wielkiego serca pośród okolicznych mieszkańców. Porywa mordercę, Mike’a - strażnika granicznego (Barry Pepper) i zmusza go do wspólnego transportowania trupa przez pustkowia Teksasu i Meksyku, aby pochować przyjaciela w jego wymarzonym raju na ziemi.

Podróż, której ukoronowaniem jest trzeci pogrzeb Melquiadesa, obfituje w niebezpieczeństwa i momenty załamania, ale to nie zraża Pete’a, który pragnie zrealizować obietnicę złożoną przyjacielowi, a zabójcę zmusić do odkupienia win.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2008, tydzień 4: Dzikość serca i inne namiętności;
Letnie Tanie Kinobranie 2009, tydzień 5: 33 sceny, 21 gramów, 9 songs - czyli wszystko jest liczbą)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share