kpb

Powrót (Wozwraszczenije)

tytuł oryginalny: Wozwraszczenije

reżyseria: Andriej Zwiagincew
aktorzy: Władimir Garin, Iwan Dobronrawow, Konstantin Lawronenko

czas trwania: 105 min.
produkcja: Rosja 2003
premiera: 2004-03-19

Powrót to debiut 39-letniego Andrieja Zwiagincewa nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Alegorycznemu i niepoddającemu się jednoznacznej interpretacji filmowi udaje się dotrzeć do granic filmowej poezji. Jeden z najwybitniejszych filmów pierwszej dekady XXI wieku.

Film opowiada historię dwóch nastoletnich chłopców, których ojciec niespodziewanie powraca do domu po 12 latach nieobecności. Już następnego dnia zabiera synów w daleką podróż na opuszczoną wyspę. Z każdym kolejnym dniem cel wspólnego wyjazdu wydaje się braciom coraz bardziej zagadkowy a czas spędzony z nagle odzyskanym ojcem staje się dla nich sprawdzianem dojrzałości i męskości. Będą się tu ścierać miłość i nienawiść, ambicje i charaktery, potrzeba autorytetu z potrzebą wolności.

Ta prosta historia została ubrana w formę, która zachwyciła krytyków i recenzentów. Pisano o magii i poetyckości tego filmu, hitchcockowskim suspensie i głębokiej religijnej symbolice. Liczne były porównania do twórczości innego rosyjskiego reżysera, Andrieja Tarkowskiego.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2007, tydzień 4 - Kim Ki-duk i inne filmy z tajemnicą;
Letnie Tanie Kinobranie 2009, tydzień 1: Wielka cisza, Pusty dom - i inne dotknięcia nieznanego; Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 9: Między nami a rodziną;
festiwal
PLUS OFF CAMERA '09)


TRAILER (angielski):

Bookmark and Share