kpb

Dzień świra (Day of the Wacko)

tytuł oryginalny: Dzień świra

reżyseria: Marek Koterski
aktorzy: Marek Kondrat, Piotr Machalica, Janina Traczykówna, Andrzej Grabowski

czas trwania: 90 min.
produkcja: Polska 2002
premiera: 2002-06-07
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Dzień Kina Polskiego 2023

Polski Festiwal Filmowy Gdynia 2002: Złote Lwy, nagroda indywidualna za rolę męską - Marek Kondrat

Dzień Świra jest gorzką komedią, opowiadającą o Adasiu Miauczyńskim, człowieku, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut życia. 44-letni Adaś Miauczyński, sfrustrowany inteligent, nauczyciel-polonista zarabiający niespełna osiemset złotych na rękę, rozwiedziony, mieszkający samotnie, kochający dorastającego syna wychowywanego przez byłą żonę, budzi się rano. Leży w półśnie bojąc się wstać. Boi się dnia.


Największą dla niego udręką jest nieznośna powtarzalność codziennych czynności i konieczność kontaktu ze znienawidzonymi bliźnimi. Żeby nie jeść samotnie, je z telewizorem: cierpi przez niezgodę w Sejmie, bo w sferze uczuć patriotycznych jest wielki, tylko codzienność go zabija. Zewsząd osaczają go reklamy. Łyka leki na chęć do życia, na niestarzenie się i na mózg. Z samotności wynika nawyk prowadzenia monologu wewnętrznego... Mężczyzna ten uwikłany jest w natręctwa życia codziennego. Jest numeromanem, ablutomanem, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Na dodatek codzienne kontakty z ludźmi wywołują w nim agresję. W ciągu jednej doby, w czasie której rozgrywa się akcja Dnia Świra, skoncentrowane zostały wszelkie możliwe uciążliwości.


| 24 hours in the bitter life of a frustrated divorced teacher who stays in the vicious circle of his numerous obsessions.


Prezentowany w ramach Filmy Wszech Czasów: Dzień Kina Polskiego 2023.


Wcześniej w ramach cyklu Polskie kino po angielsku.

Bookmark and Share