kpb

Siostrzeństwo świętej sauny

tytuł oryginalny: Smoke Sauna Sisterhood

reżyseria: Anna Hints

czas trwania: 89 min.
produkcja: Estonia / Francja / Islandia 2023
premiera: 2023-11-10
język: estoński
napisy: polskie, angielskie
in Estonian with Polish and English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

FF Sundance 2023: Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego, udział w konkursie na najlepszy zagraniczny film dokumentalny

Estoński kandydat do Oscara!

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia.

Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. Siostrzeństwo świętej sauny przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

| In the darkness of a smoke sauna, women share their innermost secrets and intimate experiences, washing off the shame trapped in their bodies and regaining their strength through a sense of communion.

Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2024
- Tydzień 5: Wenus.ZWIASTUN:

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

 • Piątek
  26 lipca Friday July 26
 • Sobota
  27 lipca Saturday July 27
 • Wtorek
  30 lipca Tuesday July 30
 • Czwartek
  1 sierpnia Thursday August 1