kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy: Siostrzeństwo świętej sauny

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY #317
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY (reż. Anna Hints)
pokaz z dyskusją
czwartek, 16 listopada 2023, godz. 23.00
Kino Pod Baranami


https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13895_0.jpg


16 listopada zapraszamy na Nocnik z sensualnym dokumentem Siostrzeństwo świętej sauny w reżyserii Anny Hints. Tę intymną opowieść o oczyszczającej mocy saun poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 16 zł.


Studencki Nocny Klub Filmowy to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do nocnej dyskusji w studenckim gronie.

Dokument Siostrzeństwo świętej sauny zabiera widzów w podróż w głąb życiodajnego lasu. To właśnie tam grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie się zrelaksować, śpiewać i gotować, ale przede wszystkim dzielić między sobą najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siłę ze wspólnoty. W rozgrzanej, intymnej przestrzeni wypędzają z siebie lęki i wstyd, odzyskując energię do życia.

Kręcony przez 8 lat przez Annę Hints film, jest portretem estońskiej dymnej sauny, umieszczonej na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Film był prezentowany na Festiwalu Sundance, gdzie otrzymał wyróżnienie za reżyserię w sekcji World Cinema Documentary. Jest też estońskim kandydatem do Oscara 2024.  

Dokument Siostrzeństwo świętej sauny jest jednym z pięciu tytułów ubiegających się obecnie o LUX Audience Award. Do marca 2024 r. można oceniać nominowane filmy i wziąć udział w losowaniu wspaniałych nagród.

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Magdalena Marcelińska - studentka 3. roku geoinformatyki na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Gościem pokazu będzie Julia Podczerwieńska, która od 5 lat zwołuje Kręgi Kobiet.


BILETY dla studentów: 16 zł


O FILMIE:
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY | SMOKE SAUNA SISTERHOOD 
(Anna Hints), ES/FR/IT 2023, 89’ FF Sundance 2023: Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego, udział w konkursie na najlepszy zagraniczny film dokumentalny

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia.

Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.ZWIASTUN:


PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


        

   Bookmark and Share

archiwum