kpb

Noc 12 października

tytuł oryginalny: La Nuit du 12

reżyseria: Dominik Moll
aktorzy: Bastien Bouillon, Bouli Lanners, Théo Cholbi

czas trwania: 115 min.
produkcja: Francja 2022
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles
info: Dzień Frankofonii

Cezary 2023 - wygrane: Najlepszy film (Barbara Letellier, Carole Scotta, Caroline Benjo, Dominik Moll, Simon Arnal), Najlepszy aktor drugoplanowy (Bouli Lanners), Najlepszy reżyser (Dominik Moll), Najbardziej obiecujący aktor (Bastien Bouillon), Najlepszy dźwięk (François Maurel, Luc Thomas, Olivier Mortier), Najlepszy scenariusz adaptowany (Dominik Moll, Gilles Marchand)
Cezary 2023 - nominacje: Najlepsza muzyka filmowa (Olivier Marguerit), Najlepsza scenografia (Michel Barthélémy), Najlepsze zdjęcia (Patrick Ghiringhelli), Najlepszy montaż (Laurent Roüan)Nowa produkcja francuskiego reżysera Dominica Molla (Tylko zwierzęta nie błądzą, U pana Marsa bez zmian) to trzymający w napięciu thriller o śledztwie, które staje się obsesją.

Film powstał na podstawie głośnej we Francji książki Pauline Guény 18.3: Une année à la PJ, która przez rok przebywała z brygadami kryminalnymi wersalskiej policji sądowej.

Dominik Moll w swoim nowym filmie odsłania kulisy pracy wydziału kryminalnego. Choć opowieść ujęta jest w formułę trzymającego w napięciu thrillera, wydaje się że, drobiazgowy portret zdominowanego przez mężczyzn świata, w którym nie ma miejsca na słabości, jest tu istotniejszy niż rozwiązanie kryminalnej zagadki.

Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może nią okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją.

Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa.

Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.


| It is said that every investigator has a crime that haunts them, a case that hurts him more than the others, without him necessarily knowing why. For Yohan that case is the murder of Clara.Prezentowany w ramach Międzynarodowego Dnia Frankofonii.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share