kpb

Kobieta na dachu (Woman on the Roof)

tytuł oryginalny: Kobieta na dachu

reżyseria: Anna Jadowska
aktorzy: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik

czas trwania: 96 min.
produkcja: Polska 2022
premiera: 2022-12-09
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - Udział w konkursie głównym Anna Jadowska (nominacja);
Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca - Dorota Pomykała
Camerimage 2022 - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba (Ita Zbroniec-Zajt)
Tribeca Film Festival 2022: Nagroda za najlepszą rolę (Dorota Pomykała)


Mira Napieralska to sześćdziesięcioletnia kobieta, która na co dzień pracuje jako położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu własnych potrzeb i uczuć. Również w życiu prywatnym skupia się przede wszystkim na innych – mężu oraz dorosłym synu. Czasem jedynie wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. Te drobne, niepozorne gesty to jedyny moment, gdy Mira robi coś dla siebie.

Kiedy kolejny poranek rozpoczyna się od rutynowych czynności, trudno przypuszczać, że to właśnie tego dnia kobieta zrobi coś, czego nikt po niej by się nie spodziewał. Wydarzenie to może mieć poważne konsekwencje prawne, ale być może pozwoli, by dojrzała bohaterka w końcu spojrzała na swoje życie z innej perspektywy.

Nowy film Anny Jadowskiej to przejmujące studium samotności i społecznej znieczulicy, bo jedynym sposobem na to, by przestać być niewidocznym, jest posunięcie się do ekstremum. Kobieta na dachu to aktorski popis Doroty Pomykały, która za tę rolę dostała Orła, ale doceniona została także m.in. na nowojorskim Tribeca Film Festival.

 

| Mira Napieralska is a 60-year-old woman who works as a midwife. She’s great at her job and even better at hiding her own needs and feelings. Even in her private life her main focus is on others – her husband and her adult son. Once in a while, she sneaks out onto the rooftop of her block of flats to smoke a cigarette; these small, inconspicuous actions are the only thing Mira does for herself. When yet another day starts out with the usual routine, it’s difficult to imagine that Mira is about to do something no one would ever expect. What she does may lead to serious legal consequences, but it could also allow her to finally see her life from a different perspective. Anna Jadowska’s new film is a poignant study of loneliness and social insensitivity, where the only way to stop being invisible is to do something extreme. Woman on the Roof is a wonderful showcase for Dorota Pomykała. Her performance won her an Eagle Award, as well as recognition from New York’s Tribeca Film Festival and many others.


Prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2023
-
Tydzień 2: Kolor niebieski.


Wcześniej w ramach Dzień Kina Polskiego 2022, Kobieta na dachu - pokaz filmu i spotkanie z Anną Jadowską i Dorotą PomykałąDojrzałe Kino: Kobieta na dachu - pokaz przedpremierowy z udziałem reżyserki, Premiera Psychologiczna: Kobieta na dachu oraz Mastercard Off Camera 2023.


ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share