kpb

Premiera Psychologiczna: Córka

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
CÓRKA (reż. Maggie Gyllenhaal)
pokaz filmu i dyskusja

poniedziałek, 21 marca 2022, godz. 19.15
Kino Pod Baranami

 


21 marca zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Premiery Psychologiczne. W programie chwytający za serce, przewrotny dramat psychologiczny Córka. W roli głównej: nominowane do Oscara, Olivia Colman i Jessie Buckley. Opracowaniem filmu od strony psychologicznej zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.

 

Córka, wyczekiwany debiut uznanej aktorki Maggie Gyllenhaal, to nagrodzona na Festiwalu w Wenecji adaptacja powieści Eleny Ferrante. Ten oświetlony południowym słońcem film zachwyca aktorstwem, scenariuszem oraz wnikliwością spojrzenia na macierzyństwo. Reżyserka stawia szereg frapujących pytań, prowokuje i wciąga widza w złożoną grę, której reguły nie są jasne, aż do samego końca.


Film Córka zdobył już szereg nagród i kilkadziesiąt nominacji, w tym cztery Gotham Awards, trzy nominacje do Oscara, dwie do Złotych Globów i cztery do Film Independent Spirit Awards.


W rolach głównych wystąpili: hipnotyzująca Olivia Colman (Faworyta, serial The Crown), Jessie Buckley (Może pora z tym skończyć, serial Czarnobyl), Dakota Johnson (Suspiria, Nienasyceni) oraz dawno nie widziany na dużym ekranie Ed Harris (Truman Show, Godziny)

 


Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.
  


PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
 

O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

BILETY: 15,90 zł
15 zł
(klubowy)

 


O FILMIE:

CÓRKA | THE LOST DAUGHTER
(Maggie Gyllenhaal) US/GR 2021, 122’

MFF w Wenecji 2021 - wygrana: Nagroda Festiwalowa - Najlepszy scenariusz (Maggie Gyllenhaal)
MFF w Wenecji 2021 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Maggie Gyllenhaal)
Film Independent 2022 - nominacje: Najlepszy film (Charles Dorfman, Maggie Gyllenhaal, Osnat Handelsman-Keren, Talia Kleinhendler), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jessie Buckley), Najlepszy reżyser (Maggie Gyllenhaal), Najlepszy scenariusz (Maggie Gyllenhaal)
SATELITY 2022 - nominacja: Najlepszy dramat, Najlepsza aktorka w dramacie (Olivia Colman), Najlepszy scenariusz adaptowany (Maggie Gyllenhaal)
Złote Globy 2022 - nominacja: Najlepsza aktorka w dramacie (Olivia Colman), Najlepszy reżyser (Maggie Gyllenhaal)
BAFTA 2022 - nominacje: Najlepszy scenariusz adaptowany (Maggie Gyllenhaal)
Oscary 2022 - nominacja: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Olivia Colman), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jessie Buckley), Najlepszy scenariusz adaptowany (Maggie Gyllenhaal)


Leda (laureatka Oscara Olivia Colman) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.


ZWIASTUN:

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum