kpb

Lekcja niemieckiego

tytuł oryginalny: Deutschstunde

reżyseria: Christian Schwochow
aktorzy: Ulrich Noethen, Tobias Moretti, Levi Eisenblätter

czas trwania: 125 min.
produkcja: Niemcy 2019
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

Siggi, dziesięcioletni bohater filmu Lekcja niemieckiego, jest synem nazistowskiego policjanta. Wraz z rodzicami mieszka w małej nadmorskiej wiosce, do której wieści o wydarzeniach ze świata zewnętrznego docierają poprzez rozporządzenia, jakie otrzymuje ojciec chłopca. Dotyczą one przede wszystkim zamieszkałego w tej samej miejscowości malarza Maxa Nansena i sztuki, którą uprawia. Ekspresjonistyczne obrazy nie wpisują się ani w pożądaną przez władzę formę, ani tematykę. Chociaż policjant i artysta w młodości byli przyjaciółmi, a ten ostatni jest nawet ojcem chrzestnym Siggiego, wypełnienie rozkazu i podporządkowanie się obowiązującemu prawu są dla Jensa Jepsena, jedynego przedstawiciela władzy w tym miejscu, powinnością wobec której nie może się uchylić. Chłopak wyraźnie sympatyzuje z dawnym przyjacielem domu i postanawia pomóc artyście.


Film Christiana Schwochowa oparty jest na bestsellerowej książce Sigfrieda Lenza, wybitnego niemieckiego pisarza urodzonego w Ełku. Choć akcja opowiadanej historii toczy się w nazistowskich Niemczech, to reżyser starannie unika wszelkich symboli, które kojarzymy z tym czasem, nadając tym samym swojemu filmowi uniwersalny i ponadczasowy wymiar.

 

| Siggi is in prison during the post-war period. He should write an essay. He remembers that his father was supposed to ban his profession from a friend who was a painter. Siggi should help him, but he rebelled.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego.

Bookmark and Share