kpb

Niepamięć

tytuł oryginalny: Mila

reżyseria: Christos Nikou
aktorzy: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou

czas trwania: 90 min.
produkcja: Grecja/Polska/Słowenia 2020
język: grecki, angielski
napisy: polskie, angielskie
in Greek and English with Polish and English subtitles
info: nowohoryzontowy pakiet na start

Grecki kandydat do Oscara.


Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.

 

Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (Zabicie świętego jelenia, Faworyta) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Anomalisa), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

 


| How selective is our memory? Do we remember what we have experienced or what we have chosen to remember? Can we forget the things that hurt us? In the end, are we simply just the sum of all those things we don't forget? Apples, an allegorical and somehow funny story, is in its core an effort to explore the way our memory functions and how this affects our being.

 


Film przedpremierowo prezentowany w ramach Nowohoryzontowego pakietu startowego.

Bookmark and Share