kpb

Nowohoryzontowy pakiet startowy

NOWOHORYZONTOWY PAKIET STARTOWY
- pokazy przedpremierowe filmów
z ostatniej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty

22-25 lutego 2021
Kino Pod Baranami

 

 

W dniach 22-25 lutego zapraszamy do uczestnictwa w pokazach filmowych przebojów ostatniej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty. W programie NOWOHORYZONTOWEGO PAKIETU STARTOWEGO znalazły się cztery tytuły, które cieszyły się szczególną popularnością wśród widzów wirtualnej odsłony kultowego Festiwalu: urzekająca Metamorfoza ptaków, zachwycający czarno-białymi zdjęciami Słudzy, balansujące między fabułą a dokumentem Proste rzeczy oraz intrygująca Niepamięć.


NOWOHORYZONTOWY PAKIET STARTOWY to idealna okazja, by przypomnieć sobie na czym polega magia kina i zobaczyć starannie wyselekcjonowane tytuły, które cieszyły się szczególną popularnością wśród widzów wirtualnej odsłony Nowych Horyzontów. W prezentowanym zestawie znalazły się cztery głośne europejskie produkcje, zachwycające stroną wizualną, intrygujące nietuzinkowym podejściem i dostarczające frapującego materiału do refleksji.


Wśród prezentowanych tytułów znalazły się Proste rzeczy - balansujący na granicy fabuły i dokumentu film nagrodzonego na MFF Sundance (krótkometrażowy dokument Gwizdek) Grzegorza Zaricznego, będący refleksją nad rodzinnymi relacjami oraz bolesnymi sprawami z przeszłości. O rodzinie opowiada także Catarina Vasconcelos w Metamorfozie ptaków - na poły autobiograficznym eseju, który zdobył Nagrodę Publiczności oraz Grand Prix na 20. MFF Nowe Horyzonty. Niezwykłych wrażeń wizualnych dostarczają Słudzy - ważny i mocny film czeskiego reżysera Ivana Ostrochovský’ego, krytykujący państwo idące pod rękę z kościołem. Zestaw uzupełnia znakomita Niepamięć Christos Nikou - pełna absurdalnego humoru opowieść o Grecji, opanowanej przez epidemię amnezji.

 


BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy/senior)

Karnet (4 filmy): 60 zł


Pokazy odbywają się z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W salach kinowych dostępnych jest 50% miejsc, a podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk.

 

PROGRAM:

poniedziałek, 22 lutego
19.00
PROSTE RZECZY | PROSTE RZECZY
(Grzegorz Zariczny) PL 2020, 84’


Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W Prostych rzeczach, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.

Film prezentowany z angielskimi napisami.

 

wtorek, 23 lutego
19.00
NIEPAMIĘĆ | MILA
(Christos Nikou) GR/PL/SL 2020, 90’


Grecki kandydat do Oscara
MFF w Chicago 2020: Najlepszy scenariusz
MFF w Wenecji 2020: Udział w konkursie “Horyzonty”

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.

Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (Zabicie świętego jelenia, Faworyta) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Anomalisa), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

środa, 24 lutego
19.00
SŁUDZY | SLUŽOBNÍCI
(Ivan Ostrochovský) SK/RO/CZ/IE 2020, 80’

MFF w Berlinie 2020: Udział w konkursie “Encounters”


Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

 

 

 

czwartek, 25 lutego
19.00
METAMORFOZA PTAKÓW
| A METAMORFOSE DOS PÁSSAROS
(Catarina Vasconcelos) PT 2020, 101’


MFF w Berlinie 2020: Nagroda FIPRESCI
20. MFF Nowe Horyzonty 2020: Grand Prix, Nagroda Publiczności
MFF w San Sebastian 2020: Nagroda Zabaltegi-Tabakalera
MFF w Wilnie 2020: Najlepszy film

Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem Metamorfoza ptaków to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć.
Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.

Film prezentowany z  polskimi i angielskimi napisami

Bookmark and Share

archiwum