kpb

Krótka historia polskiego kina: Przypadek

PRZYPADEK (reż. Krzysztof Kieślowski)
pokaz w ramach przeglądu 
Krótka historia polskiego kina
wtorek, 14 listopada 2023, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13810_0.jpg

Niezwykła opowieść o ludzkim losie, ze świetną rolą Bogusława Lindy i poruszającą muzyką Wojciecha Kilara. Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego to ostatni film ogólnopolskiego przeglądu Krótka historia polskiego kina. Projekcja we wtorek, 14 listopada.


Krótka historia polskiego kina to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza.

Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.


Pisząc scenariusz do filmu Przypadek, Krzysztof Kieślowski silnie inspirował się egzystencjalizmem - w szczególności głoszonym przez ten wpływowy nurt filozoficzny doświadczeniem absurdalności i niepewności życia. Fabuła filmu przedstawia trzy wersje życiorysu młodego studenta, świetnie zagranego przez Bogusława Lindę. Ponadto na ekranie można zobaczyć takich aktorów jak Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Marzena Trybała, Jacek Borkowski czy Adam Ferency. Autorem muzyki do filmu jest Wojciech Kilar.

Przypadek kręcony był wiosną i latem 1981 roku - w czasie tzw. Karnawału Solidarności, kiedy to cenzura tymczasowo zawiesiła swoją działalność. Z powodu stanu wojennego, ukończony film nie wszedł na ekrany polskich kin i trafił do rodzimej dystrybucji dopiero po sześciu latach, w znacząco skróconej wersji.

Przypadek zebrał mieszane recenzje, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Po latach został jednak doceniony: w 2016 roku został zrekonstruowany przez dystrybutora Criterion Collection, a w 2014 roku Martin Scorsese zaprezentował go w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach cyklu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Przypadek wywarł też silny wpływ na innych twórców filmowych, co świetnie widać w takich produkcjach jak Przypadkowa dziewczyna, Biegnij Lola, biegnij czy Mr. Nobody.


Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.



PROGRAM:
poniedziałek, 9 października 2023
18.00
PRZYPADEK | BLIND CHANCE
(Krzysztof Kieślowski) PL 1981, 122’
prelekcja przed filmem: Tomasz Kolankiewicz (wideo)


BILETY: 15 zł


O FILMIE:
PRZYPADEK | BLIND CHANCE
(Krzysztof Kieślowski) PL 1981, 122’



Witek Długosz (Bogusław Linda), student medycyny, zrządzeniem przypadku przeżywa trzy różne warianty swojego losu. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie - los przekieruje go na inne tory: aktywności w partii lub działalności w opozycji. Może też w ogóle odmówić udziału w biegu historii.

Krzysztof Kieślowski nie podkreślał podziałów politycznych w ówczesnej Polsce, ale dowodził, że przyzwoitość możliwa jest niezależnie od miejsca po stronie barykady. Zatrzymany przez cenzurę film z trudem torował sobie drogę do publiczności.

Film prezentowany z angielskimi napisami. 


SPOT:



ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

PARTNERZY:
WFDiF
35mm
DI Factory

OPRAWA GRAFICZNA:
Ewelina Gąska

SPOT:
Sergio Chao

Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bookmark and Share

archiwum