kpb

Kamerdyner

tytuł oryginalny: Kamerdyner

reżyseria: Filip Bajon
aktorzy: Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Janusz Gajos, Kamilla Baar-Kochańska, Łukasz Simlat, Marcel Sabat i Daniel Olbrychski

czas trwania: 147 min.
produkcja: Polska 2018
premiera: 2018-09-21
język: polski, kaszubski
in Polish and Kashubian

fot. Rafał Pijański / FILMICON

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: film otwarcia, Konkurs Główny

Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę, Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu wraz ze swoją rówieśniczką i córką gospodarzy, z którą wkrótce łączy go miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Po odzyskaniu niepodległości Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wraz ze zmianą układu sił wszyscy czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.

Najnowsze dzieło Filipa Bajona to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. W filmie wystąpili Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Janusz Gajos, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Kamilla Baar-Kochańska, Łukasz Simlat, Marcel Sabat i Daniel Olbrychski.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

Zobacz ten film: