kpb

Przeklęci

tytuł oryginalny: The Cursed Ones

reżyseria: Nana Obiri-Yeboah, Maximilian Claussen
aktorzy: Oris Erhuero, Jimmy Jean-Louis, Ama K. Abebrese

czas trwania: 100 min.
produkcja: Ghana 2015
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Nagrody Afrykańskiej Akademii Filmowej 2016: najlepsza reżyseria (Nana Obiri-Yeboah, Maximilian Claussen), najlepsze zdjęcia (Nicholas K. Lory), najlepsza scenografia
Canada International Film Festival 2016: Award of Excellence dla najlepszego zagranicznego filmu fabularnego (Nicholas K. Lory)
Golden Movie Awards 2016: najlepsza dyrekcja artystyczna
Ghana Movie Awards 2015: najlepszy makijaż i fryzury (Araba Ansah)

Zmęczony życiem dziennikarz Godwin w poszukiwaniu tematu trafia do małej, zagubionej na prowincji wioski. Lecz zamiast relacjonować tradycyjny rytuał łowiecki, u boku młodego kleryka zaangażuje się w obronę piętnastoletniej dziewczyny, oskarżonej przez miejscowego pastora o czary i w efekcie skazanej na śmierć.

Choć akcja filmu toczy się w fikcyjnym miejscu, pochodzący z Ghany brytyjski reżyser Nana Obiri Yeboah nie ukrywa, że inspirowały go fakty: w zachodniej Afryce każdego roku tysiące dzieci padają ofiarami oskarżeń o praktykowanie czarnej magii. Wiele z nich poddawanych jest torturom i zabijanych. Realizację filmu na ten temat reżyser uznał za swój obowiązek, ale społeczne kino z powodzeniem ubrał w gatunkowe szaty: mamy tu wszak stylistyczne elementy czarnego kryminału, horroru, a nawet politycznego thrillera, tyle że w skali mikro. Fantastycznie sfotografowana, nakręcona z udziałem weteranów afrykańskiego kina opowieść o splocie religijnego fanatyzmu, żądzy władzy i korupcji okazuje się aktualna pod każdą szerokością geograficzną.

 

Pokaz w ramach: Afrykamera 2017

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

Zobacz ten film:

  • Sobota
    27 maja Saturday May 27