kpb

Piękny drań

tytuł oryginalny: Handsome Devil

reżyseria: John Butler
aktorzy: Fionn O'Shea, Nicholas Galitzine, Andrew Scott

czas trwania: 95 min.
produkcja: Irlandia 2016
premiera: 2017-05-12
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Prześladowany w szkole outsider i najlepszy zawodnik rugby są zmuszeni zamieszkać razem w pokoju w internacie. Kiedy wydaje się, że nie dojdą do porozumienia, nauczyciel angielskiego (Andrew Scott) daje im zadanie, które zmusza ich do współpracy.

Piękny drań to szkolny dramat, który wpisuje się tradycję takich filmów jak Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Nie jest to jednak obraz bazujący na nostalgii. To całkiem współczesna historia o akceptowaniu własnej tożsamości – taka, w której dorośli również uczą się czegoś od młodszych. Najważniejsza lekcja? Nie zawsze trzeba być po jednej ze stron – czasami być sobą oznacza być wszystkim po trochu. 

 

REŻYSER O FILMIE:

Moją obsesją wydaje się być to, co to naprawdę znaczy być mężczyzną. (...) Piękny Drań to film, w którym zastanawiam się jaka korzyść kryje się w podziale na sztywne, binarne definicje – takie jak męskość/kobiecość, homo/hetero, siła/słabość, młodość/starość, nauczyciel/uczeń. (...) Jeśli lekcja, jaką wbijają nam do głów w procesie edukacji jest taka, żeby być szczerym z samym sobą, to trzeba się zastanowić dlaczego w ogóle musimy być tacy lub inni. Dlaczego w ogóle musimy podejmować taką decyzję?
John Butler, reżyser

Bookmark and Share