kpb

Martwe wody

tytuł oryginalny: Ma loute

reżyseria: Bruno Dumont
aktorzy: Juliette Binoche, Fabrice Luchini, Valeria Bruni Tedeschi

czas trwania: 122 min.
produkcja: Niemcy/Francja 2016
premiera: 2017-05-12
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

MFF w Cannes 2016: Cannes Soundtrack Award
Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli 2016: Złoty Giraldillo dla najlepszego filmu, najlepsza aktorka (Raph)

 

Poznajcie rodzinę Van Peteghemów, prawdziwych arystokratów, w których żyłach płynie błękitna krew. Jej członkowie są prawie bez wyjątku zdeprawowani, w większości zdegenerowani, nieustannie zblazowani, a niektórzy nawet garbią się i jąkają. A przy tym są obrzydliwie bogaci. Latem uwielbiają zaszywać się w swojej okazałej nadmorskiej rezydencji, spędzając czas na wspominaniu chwalebnej przeszłości, zachwycaniu się niewinnością rybaków, próżnowaniu i zaspokajaniu swoich dekadenckich zachcianek.

Jednak nawet Van Peteghemowie, którzy widzieli już prawie wszystko, nie są gotowi na to, co zdarzy się w okolicach ich letniej posiadłości. Z miejscowych plaż zaczynają znikać ludzie. W tajemniczych okolicznościach, w biały dzień, a do tego bez śladu. Rozwikłania zagadki podejmują się dwaj ekscentryczni inspektorzy policji, słynący z niekonwencjonalnych metod pracy i nieopisanej głupoty.

 

Juliette Binoche, Fabrice Luchini (U niej w domu, Żona doskonała) i Valeria Bruni Tedeschi (Zwariować ze szczęścia) brawurowo wcielają się w członków rodziny Van Peteghemów w filmie Bruno Dumonta (Mały Quinquin, Poza szatanem), który stał się przebojem francuskich kin. Martwe wody to komedia czarna jak głębokie wody francuskich zatok i absurdalna niczym Latający Cyrk Monty Pythona.

 

PRASA O FILMIE:

Czy istnieje przykład bardziej ekstrawaganckiej kariery twórcy kina niż ta, którą zrobił Bruno Dumont? Kiedy dał się już poznać jako jeden z czołowych autorów kina radykalnego i skrajnie poważnego, robi zaskakujący zwrot w stronę postrzelonej komedii i posługuje się nią w sposób, jakby został do tego stworzony.
Peter Bradshow, The Guardian

Martwe wody olśniewają ekstrawagancką galerią strojów i urokliwymi morskimi pejzażami, które przydają zarówno piaszczystym plażom, jak i bohaterom, aksamitnego blasku.
Peter Debruge, Variety

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share