kpb

Umbra

tytuł oryginalny: Umbra

reżyseria: Urszula Nawrot
aktorzy: Urszula Nawrot, Leszek Bzdyl, Michalina Wiśniewska

czas trwania: 30 min.
produkcja: Polska 2015
język: bez dialogów
no dialogue

MFF w Nowym Jorku 2016: Best International Short Film
AVIFF Art Film Festival w Cannes 2016: druga nagroda (Urszula Nawrot)
West Chester Film Festival 2016: Best Female Filmmaker
Festiwal Filmowy w Gdyni: udział w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych

 

Alegoryczna opowieść o świadomym i podświadomym poznawaniu siebie, docieraniu do najgłębiej skrywanych tajemnic, odkrywaniu siebie w relacjach z innymi, w rolach, które gramy w świecie rzeczywistym i w rolach, jakie sobie przypisujemy w świecie swoich pragnień. W sposób poetycki, bez dialogów, za pomocą symbolu, muzyki i tańca film opowiada o zagubieniu dziewczynki uwiedzionej „złym dotykiem”, kobiety nie mogącej się spod niego wyzwolić, zmagającej się z uczuciem do oprawcy. Przedstawia wieczne poszukiwanie spełnienia, uleganie słabościom, pokusom, ich przezwyciężanie, odnajdywanie granicy między dobrem a złem, jak i drogi do wolności przez wybaczenie. To film głęboko penetrujący naturę ludzką, obnażający bezsens cierpienia, heroiczną samotną walkę, bezlitośnie poddający próbie wiarę w miłość.

 

Poetycko subtelna wędrówka w czasie daje nam szansę wejść do tych pokładów, przeżyć, niepokojów, lęków i obaw, które przed światem ukrywamy.
prof. Leszek Mądzik, Scena Plastyczna KUL

 

To moralitet, niezwykły w współczesnej estetyce teledysku (...). W swoich peregrynacjach, szukając odpowiedzi o sens cierpienia, reżyserka dociera do hipotezy, że zło to brak miłości bliźniego. Celowo wybrała niejednoznaczne nazwanie roli religii w wyzwoleniu głównej bohaterki. Urszula Nawrot chce skłonić ludzi do refleksji nad najważniejszymi sprawami w życiu. Umbra to obraz, gdzie alegoria i symbol stają się narracją, zmuszając widza do odbycia wewnętrznego dialogu i przeniesienia na niego interpretacji oglądanych obrazów. To poetycka wędrówka w czasie, która pozwala odkryć rzeczy, które ukrywamy przed światem.
Izabela Pazoła, Feminoteka

 

ZWIASTUNY:

   

Bookmark and Share