kpb

51.KFF: Panorama filmu polskiego 9

PANORAMA FILMU POLSKIEGO 9 (97’)

Protozoa, rez. Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska 2010, 6’ (anim.)

Przez okular mikroskopu obserwujemy rozgrywający się na laboratoryjnym szkiełku niesamowity, abstrakcyjno-figuratywny spektakl. Jego bohaterem jest człowiek, który oglądany w tak dużym powiększeniu odsłania swoje zwierzęce oblicze. Studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w swoim pierwszorocznym filmie umiejętnie połączyła klarowność narracji z eksperymentalną, animowaną w kisielu, plastyką. 

Co się wydarzyło na wyspie Pam, reż. Eliza Kubarska, Polska 2010, 30’ (dok.)

Eliza Kubarska i David Kaszlikowski to para polskich alpinistów - i para także w życiu. Wyruszają w głąb fiordów południowej Grenlandii, żeby zdobyć najwyższy klif świata. Ściana klifu dostępna jest tylko od strony morza: muszą podpłynąć pod nią kajakami, żeby rozpocząć wspinaczkę. Są zdani tylko na siebie. Realizacja ich celu to tylko jeden z tematów filmu, śledzimy też historię o miłości, wolności, walce ze swoimi słabościami. Film realizowany był przez trzy lata, w trakcie dwóch wypraw na Grenlandię.

Twarze
, reż. Sylwester Mazurek, Polska 2010, 9’ (anim.)

Enigmatyczny, unikający dosłowności animowany traktat na temat unifikacji i problemu tożsamości. Zagubiony w labiryncie powiązań i samotny w tłumie jednakowych postaci bez twarzy, bohater próbuje ocalić swoją podmiotowość. Surrealistyczna, nawiązująca do mitologii, nieśpieszna narracja, rozegrana w łączącej różne techniki animacji plastyce, rozbrzmiewa w pełni dzięki refleksyjnej muzyce Emila Wojtackiego.

Druga strona plakatu
, reż. Marcin Latałło, Polska 2010, 52’ (dok.)

Film dokumen­talny o prze­mianach i wpływie przeszłości na współczesne społeczeństwo polskie. A wszystko opowiedziane przez pryzmat pol­skiego plakatu. Bohaterka, studentka grafiki odkrywa przed widzem teraźniejszość, lecz również dzieje jednego z istotniejszych nurtów grafiki XX wieku: polskiej szkoły plakatu. Film porusza zagadnienia artystyczne, które często są odzwierciedleniem sytuacji historycznej i opowiadają o spo­łeczeń­stwie, kul­turze i historii we współ­czesnej Europie.

Bookmark and Share