kpb

51.KFF: Panorama filmu polskiego 8

PANORAMA FILMU POLSKIEGO 8 (106’)

Niewidzialna granica, reż. Haukur M Hrafnsson, Polska 2011, 9’ (dok.)
Mówi się, że jesteśmy narodem indywidualistów. Ten dokument pokazuje konsekwencje tak sformułowanej konstatacji. Ulica Cyganka, na której mieszkają bohaterowie filmu, to współczesna Polska w pigułce. Młodzi i starzy, biedni żyjący naprzeciwko bogatych. Każdy z inną historią, wszyscy pozamykani we własnych, małych światach i nie potrafiący zbudować lokalnej społeczności. Obserwacje twórcy dokumentu, obcokrajowca, zdają się sugerować, że Polaków oddziela od siebie jakaś niewidzialna granica.

Świetlik. Spółdzielnia usług wysokościowych
, reż. Jacek Knopp, Polska 2010, 52’ (dok.)
W 1983 roku, w czasie stanu wojennego, grupa absolwentów studiów prawniczych postanowiła założyć w Gdańsku spółdzielnię usług wysokościowych „Świetlik”, której celem było w dużej mierze pomaganie osobom represjonowanym. Nikt wtedy nie przypuszczał, że wśród pracowników znajdą się przyszli posłowie, senatorowie, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier RP. Film opowiada historię spółdzielni, która połączyła losy wielu znanych ludzi. 

Wciąż wierzę, reż. Magdalena Mosiewicz, Polska 2011, 46’ (dok.)
Ewa Hołuszko to postać niezwykła. W latach 80. XX wieku, jeszcze jako Marek Hołuszko, była czynnym działaczem Solidarności. Po 1989 roku nie skorzystała jednak w pełni z wywalczonej wolności – miejsce komunizmu zajął inny, trudniejszy do pokonania wróg: nietolerancja i wykluczenie. Dokonana korekcja płci uświadomiła jej, jak dużo jeszcze brakuje polskiemu społeczeństwu do pełnej wolności. Mimo to wciąż wierzy, że możliwe jest życie w innej Polsce – wolnej od stygmatyzacji, szykanowania i uprzedzeń wobec innych.

Bookmark and Share